Šumadiska divizija I poziva : 1915 II
208
ти земљиште испред њега, али је том приликом заробљен.
О овоме догађају обавештен је у 8.30 часова командант бригаде и вели да га је том приликом заступник команданта батаљона обавестио „да је батаљон потпуно деморалисан, склон бегству и да никакве мере не помажу“. Зато је командант упутио команданта Шумадиског коњичког пука, мајора Ђорђа М. Ђорђевића, са једним (2) ескадроном да уреди отсек.“ Али услед несигурности овог батаљона командант је морао да употреби, како вели, Шумадиски коњички пук из резерве за прву борбену линију и да попуни леви откривени и истакнути бок, те је зато остао без резерве.“
Чим је командант Шумадиског коњичког пука уредио отсек, предао га је заступнику команданта батаљона. Свој 2 ескадрон упутио је на лево крило, западно до моста на Широком Потоку, а остатак пука задржао „на западној ивици с. Марковца, поред друма, са задатком да штити леви бок 1. батаљона 12. пука и одржава везу између левог крила овог и десног крила 11. пешадиског пука“,“
Све до 13.15 часова владало је затишје. А у то време непријатељска пешадија предузела је напад на 1. батаљон 12 пука. У томе није успела и једно њено митраљеско одељење узалуд је покушавало да постави митраљезе код железничке станице. У исто време је један непријатељски вод напао и на стражарска одељења 2 ескадрона Шумадиског коњичког пука, али је одбијен ватром. Стога је непријатељска артилерија отпочела око 13.50 часова да припрема напад тукући северну и јужну ивицу Марковца, а један батаљон, развијен за борбу, наступао је обема странама друма. Зато је коман-
' Тадањи командант, мајор Чедомир С. Милосављевић, вели да је до тога дошло што се надао да је предња ивица с, Марковца обезбеђена од 3 батаљона 5 прекобројног пука, као што му је било приликом издавање заповести и саопштено. Али нам овај случај очигледно показује како је непрактично, па чак и опасно, идентификовати начин издавања заповести у рату. на бојишту, са начином издавања заповести у миру, на вежбалишту. Докле се у миру може допустити, ради обуке, да командант унапред изађе и изабере поједине тачке за поседање, дотле за време рата командант нити има времена зато, нити је сигуран да га неће изненадити каква непријатељска заседа. А за ово нема ни потребе, јер се у рату заповест издаје по карти или са какве згодне теренске тачке, А потом командант прегледа распоред, конгролише унутрашњу везу и са суседима, прегледа осигурање бокова и т. д.
Па и сам начин заробљавања овога команданта поучан је. Он је отишао напред железничком пругом са ордонансом и са ордонансом пао у руке једној непријатељској коњичкој патроли. За ово се у батаљону није знало све дотле док није јавила нека сељанка, мајка његовог ордонанса, која је ишла за њима и видела заробљавање и њега и њеног сина. Али је ово заробљавање команданта тешко погодило батаљон. Одмах се осетила душевна потиштеност и пад морала. А то се одмах у борби и показало.
> Извештај команданта бригаде од 9.55 часова. 8 Извештај команданта бригаде од 19 часова. 4 Операциски дневник Шумадиског коњичког пука,