Šumadiska divizija I poziva : 1915 III

В. — На десној обали Клине

26 новембра. Зором је почео падати снег и падао је целога дана. Командант Тимочке дивизије П позива известио је телефоном у 8.13 часова да се и Пи Ш армија повлачи. О томе је командант Шумадиске дивизије одмах обавестио и команданта Дунавске дивизије !! позива и сва три команданта дивизије сагласили су се да се одмах повуку са главнинама, а заштитнице да оставе на садањим положајима до 13 часова. Према томе је командант Шумадиске дивизије наредио команданту отсека да у заштитници остави до 13 часова по један батаљон из 11 пука 1 и 11 пука Ш позива, а све остало одмах да повуче ка с. Руднику, где ће доћи и дивизиска резерва. Коњички пук пак да се задржи у висини с. Падалишта, јужно од друма.

„Повлачење је одмах отпочело, али је било врло тешко. Густ снег завејава стазе; путеви, како су били блатњави, на овоме мразу постали су праве џомбе, преко којих падају уморни претоварени коњи. Поцркала стока десно и лево. Тешкоће у снабдевању, несигурност у пролазу, бегства све чешће. Куда год се прође, трупе које су раније прошле већ су све очистиле. Успут се сусрећу гомилице младића који се, гладни, премрзли, враћају, да се — предаду. Обавештавају се, храбре се, наређује им се, прети им се, да се врате — највећи се број не враћа, или пође назад, па у првој згодној прилици умакне. Причају о ужасним мукама гладовања, о пропадању појединих од њих... Доцније смо дознали да су читаве групе тих несрећних младића покошене аустриским митраљезима кад су у мрак наишле на њихове претстраже, а многи су побијени у пролазу кроз арнаутска села“.:

Чим је командант издао потребна наређења, кренуо се са начелником штаба Дунавске дивизије [| позива ради рекогносцирања новог положаја и споразума о вези. После подне, у 13 часова, командант је наредио: да 12 и 19 пук са 10 комбинованим пуком Ш позива и 2 дивизионом, као Шумадиски одред, под командом потпуковника Милована С. Ивановића, поседну положај на десној страни Рудничког Потока, и то отприлике: од с. Броћње преко Пешкенице (к. 756) и Фуше (к. 728) закључно са друмом код с. Рудника, са избаченим претстражама унапред; дивизиска резерва, 11 пук |

: Операциски дневник Тимочке дивизије П позива. — Ово се несумњиво односи на оне младиће рођене после 1896, који нису били под војном обавезом, али су евакуисани по наређењу. А може бити да је међу њима било и рекрута рођених 1896 године.

2 Дивизиски штабови и Шумадиске дивизије [и Дунавске дивизије Ц позива били су дотле у с. Чубрељу.