Svetlost : ilustrovan mesečni časopis : organ Društva za školsku higijenu i narodno prosvećivanje
БР. 9—10. > ОВЕТЛОСТ [ 817
сандучара, али се она не ложи споља као некада, већ њу загрева ватра од „шпорета“, тако, да је у ову сандучару увучена она фуруна — рерна, У којој се пече проја, "хлеб и печење, али тако да су врата од те фуруне окренута не са стране „шпорета“ већ над таблом шпоретском где се кува јело, те тако у соби нема никаквог дима, нити испарења од педива у „шпорету.“ На овај начин два се одељења загревају, соба је увек топла, светла и чиста, те се у њој деца баве и не загревају се сувише нити удишу ону влагу, која се хвата, по зидовима оног одељења где се кува. Тако је избегнута, шкрофулоза коју „шпорети“ јако шире у народу, и деца се не разболевају, јер се баве у овако умереној топлоти и не расхлађују се нагло при изласку напоље, а и при слабости преболевају, јер их не дави она страшна запара од топлоте и влажног ваздуха од „шпорета“ где се и кува, и пече.“
() добри људи! узвикнух, па ви живите у најсрећнијем селу у Орбији! . -
Хајдмо сада; рече г. попа, у нашу Земљорадничку дадругу! — Уђосмо у канцеларију Задругину, где беше ред и распоред књига као у неком добром новчаном заводу. Г. попа и г. учитељ управљаху Задругом. Показаше ми књиге Задругине, из којих се уверих да Задруга располаже с 80.000. дин, новца, датог сељанима на позајмице с 100) интересом. Задругари беху сви сељани до једног, и сви беху снабдевени најбољим пољопривредним справама. Задруга имађаше свој дом, своје кошеве, и штале у којима беху ванредно лепи пастуви, бикови, овнови и нерастови, за приплод стоке. Ови сељани живљаху као рођена браћа, и ниједан и не знађаше шта је то меница, шта ли протест а шта шконтирање по 20 п 3096 док се новац од зеленашких новчаних завода добије, нити плаћају по 1 или 150 дин. аије на сваких 20 дин, већ сви подмириваху своје потребе новчане из Задруге као и животне намирнице: кукуруз, жито и друга семена за усеве, што све узимаху из Задруге јевтинијом ценом него што се на пијаци купује.
Ови задругари благосиљаху творце Земљорадничких дадруга, те и ми и ове и њих све благословисмо, да такав сре“ ћан рад и живот много лета продуже. — Сад кретосмо даље.
У једном дворишту видесмо 40—50 девојчица од 6—8 година, које још не беху дорасле за школу. Упитах г. попу.