Timočka buna 1883. godine
245
Помогли сте ми очувати ову земљу, и њу треба још дуго чувати од сваког експериментисања, стога се надам да ћете се користити првим сукобом између Вас и радикала и изазвати кризу.
— У првој наредној седници доћи ће до прекида ин без икакве молбе од стране Вашег Величанства, јер сам тврдо решен да прекинем сваки рад с радикалима.
— Могу ли у том случају рачунати на састав чисто либералног кабинета под Вашим Председништвом ; хтео бих видети, да ли могу либерали управљати овом земљом без господина Ристића.
— Ваша жеља је за мене заповест, којој се с драге воље покоравам, одговори ми Радивоје.
— Само будите спремни и са листом министара, да не дангубимо око тога.
— Нека не брине Величанство, беху последње речи Радивојеве. После овога Краљ рече и Сави и мени:
Звао сам вас да вас обавестим да ће Радивоје на првој министарској седници изазвати министарску кризу; г. Ристић ће на истој седници поднети оставку, коју ћу ја, разуме се, уважити.
Ви се г. Грујићу спремите да саставите кабинет чисто радикални, да видим шта ће радикали сами учинити. Само један услов: да Франасовић буде министар иностраних дела а Милосављевић унутрашњих дела.
Одиста је било велико нерасположење радикала против споразумног кабинета. Скандалозан указ, којим се отпушта Пера Тодоровић из државне службе, наишао је на општу осуду. Пера Тодоровић био је, кад је отпуштен, комесар Народне Банке, која је стајала под министром народне привреде, који је тад био Светозар Милосављевић. Из кујне Радивоја Милојковића никао је овај наказни указ о Перином отпуштању. Доцније ми је Светозар Милосављевић на часну реч рекао, да је он готов указ примио од министра унутрашњих дела да га поднесе краљу на потпис. „Мислио сам да се Пера предлаже да се одпусти на основу 5 76. закона о чиновницима грађанског реда, и тек кад је тај указ отштампан у „Срп. Новинама“, видео сам какву сам несрећу учинио.“
Овај указ је потпуно определио Перу. Он више нема о6зира ни према коме, ни према странци, коју је сам стварао, на чијој је организацији утрошио своје најбоље године. Свакоме је постао пријатељ који би потражио његову помоћ против дојучерањих његових другова: за овај скандалозан указ кривио је све, и либерале и групу радикала.
— Али ћу им се за то и осветити.
И Пера им је доцније задавао тешке ударце у својим Малим Новинама“.