Timočka buna 1883. godine
чланова једне партије; установа, коју плаћа цео народ, која је ту да суди по законима свима и свакоме, суди само својим члановима да добију а противницима да изгубе, узима на одговор своје политичке присталице само да их спасе, а своје политичке противнике само у намери да их осуди.
Зар деморализација није достигла свој врхунац када с један начелник, представник владе у целом округу, осмељуј да каже: иди томе и томе радикалцу нека ти помогне, за радикалце нема законите помоћи2 Зар није страшно и опасно по државни морал у једној земљи, кад чиновници постану измећари једне партије, а не вршиоци закона; служе влади а народ гњаве и штете га на сваком кораку 2 Па може ли народ да и даље поштује и плаћа такве установе које не служе њему него влади»
Народ нема никакве гаранције да ће начелство позвати на одговор баш онога који је крив. О томе се он и сувише уверио. А кад га позове, питање је да ли ће хтети, да ли не моћи, да ли ће умети да на основу закона иследи ствар, да на основу чињеница закључи: је ли личност узета на одговор заиста крива или није» БПолициски чиновници немају за то довољно знања, ни воље, ни моралности. Кад знамо да су капетани и начелници били каплари, поднаредници, или да су највише свршили два-три разреда гимназије, онда ћемо се уверити да такви људи не само не знају шта је то „марвени депо“, него не знају честито ни свога језика, а камо ли да имају потребног правничког знања. Начелства могу да врше пандурски али никако судски посао. Па не само да су полицијски чинов ници неспособни да врше такав посао, него је такав њихов Бал и сасвим излишан. Све што они ураде суд поново ради. РВ двоструки рад о једном истом делу у толико је опаснији, шт полицијске власти врло често стварају кривице помоћу покварених људи, продрже мниме кривце по неколико месеца у затвору, па кад се кињењем затвореника насите, онда га или пуштају као невина, или га спроводе суду, који га пушта испод суђења. Да ли полиција икоме одговара за оваке своје поступке у којима се огледа само партизанство а не закон Она се натрчи кошије на рачун здравља, имања и части својих политичких противника, и за све то не само да никоме не одговара него још добије захвалност својих министара, добије унапређење.
в 3: е
Полиција дакле нити има спреме, нити има моралности да суди: да ли да каквог грађанина лиши слободе или не; она је и неспособна и сувише партизанска за тај посао; њега треда предати нешто суду општинском, а нешто суду среском.
Други главни посао садањих начелстава је администрација целога округа. Овај посао начелства врше преко среских начелника и општинских власти; она само саопштавају наредбе владе подручним властима, али сама непосредно не врше те