Trgovačko knjigovodstvo. Deo 2, Dvogubo ili dvojno knjigovodstvo za školsku i privatnu upotrebu

Рачун камате домаћих (месних) меница, = : страних меница (девиза), – » у текућем рачуну, „ преносне камате (Ттапзи). „ опште камате. Осим ових отвара се код новчаних завода још и Рачун Камате на главницу, на Улоге, Залоге и т, д., 0 чему ће у додатку бити говора.

О вњигама

Најглавнија је књига у двојном књиговодству „Главна Књига“, као што је већ познато. У њој су изложени сви Рачуни, о којима је такође говорено, а води се на Фолији као и партијалник. Уз главну књигу иде и „Регистар“ (казало), у ком се по азбучном реду, према почетним словима, набрајају Рачуни и њихова фолија у Глав. Књизи, да би се могли лакше наћи: дакле као и обичан регистар (што нам је познато из 1 дела. стр. 46.).

Остале књиге по двојном књиговодству не разликују се од књига по простом, само је друкчији начин књижења. Главније Књиге за двојно књиговодство ово су: Благајница, Првобележница, Дневник (односно Зборник), Рокови плаћања (шкаденција), Копија писама и Фактура, Шконтро књиге. Споредне су књиге све ручне књиге, које су нам познате из простог књиговодства, као: Књига дневног пазара, поруџбина, месне ситне вересије, личних и кућевних трошкова, трошак радње и т. д.

Ми ће мо сада о свакој од горе наведених књига понасоб говорити, као: о циљу, начину вођења (књижења) и у чему се оно разликује од начина по простом књиговодству; а затим ћемо прећи на ток књижења по двојном начину.