Tuberkuloza i alkoholizam s gledišta narodnoga prosvećivanja i zdravlja : predavanje Sv. M. Markovića držano na XI kongresu Srpskih Zemljoradničkih Zadruga u Pirotu 1906 godine

4

видети да јамачно има у нашем народу нешто, што не иде на здравим ногама него рамље, да то што рамље треба заједно да поправимо са вама задругарима који сте овде и онима који нису овде. Узмимо на пример Мачву ту нашу житницу, која се помиње и истиче за пример богатсва. Та Мачва од последњих десет година на овамо даје тако велики проценат неспособних војника да, свакога који није заборавио да мисли, баца у велику бригу. При претпоследњем попису (1904) регрута, има 48567, неспособних војника. То је шабачки округ.

Узмимо крагујевачки округ, нашу Шумадију, која је пре 100 година дигла барјак слободе, она не стоји како је стојала пре 100 година; цифра неспособних војника у последњем попису 1905 год. изнови 49:977/,, то ће рећи близу 50". Само из тога Факта види се да на конгресу треба да се чују и расправе о таквим питањима која не спадају само у земљорад. Ја се користим лепом речју коју сам чуо и научио од Г. Милутина М. Савића, да народно привређивање и народно просвећивање — у чије име долазим да говорим — морају ићи руку под руку, као два добра брата или две добре сестре; само ако се народно привређивање удружи с народним просвећивањем онда ће бити успеха и у једном и у другом правцу. Користећи се том поуком коју сам примио од Г. Савића ја прелазим да говорим о два велика и крупна питања, таква питања која захтевају да на овом месту стоји човек, који је много говорио пред масом људи и да имамо више времена на расположењу него што га имамо сад. Ова два питања тако су важна, да би требало да се сазивају у појединим местима сваке године велики народни конгреви на којима би лекари изилазили, објашњавали и поучавали народ, а од тога поучавања било би, наравно, само велике користи а никакве штете.

Ја ћу говорити о томе да ли треба пити или не пити алкохолна пића. Ви ћете казвати да треба, а ја

„З 1 1 Х

ак