Učitelj

60 ЛИГА НАРОДНОГА ОБРАЗОВАЊА У ФРАНЦУСКОЈ

дили многи оригиналном уређењу лиге. Масе им је одговорио згодном приликом, говорећи, да лиги не треба, централне управе: нека сваки — вели он — у свом месту ради и стара се о напретку друштва ; друштво нека прописује за се пропис какав му је најбољи. Нека местна друштва шаљу само годишње извештаје у Бебленхајм. Зло против кога се ми боримо распрострто је свуда и ми га морамо на свакој тачци победити. На срећу имамо већ неколико хуманитарних друштава, с њима нам се треба везати у једну целину — и успеха мора бити.

И покрај извесних неспоразума, који су изазвани новином и смелошћу идеје Масвове, лига наиђе на највећи одзив у друштву. 15. Новембра 1366. г. штапао је Масе свој дугачки позив, и тај се дан рачуна као дан оснивање лиге. Прва три члана, који дадоше своје потписе (годишњи члански улог био је најмањи ! франак) били су: један зидар, један кондуктер железничке пруге, и један градски сержан. Сам Масе потписа се као четврти и објави одмах у новинама да лига почиње рад... — За мевец дана било је 310 чланова, а за годину дана 4199. Одмах су се и нека хуманитарна друштва здружила с лигом.

Први одбор лигин основан је у селу Шевиљи (деп. Лоаре). Основалац тога одбора Бориљон пише Масеу: Захвалујући вашем пројекту уређења лиге за народно образовање, шевиљска општина има, сад народну књижницу од 140 свезака, коју сељаци врло усрдно походе. У књижничној згради отворен је прошле недеље низ јавних предавања. Таква предавања служе као једно од најјачих средстава за распростирање корисних знања у народу, јер пробуђују љубопитство код неписмених слушалаца, које их нагони да походе школе за одрасле, коју ћемо у скоро отворити. Овогодишњи улози употребљени су за набавку књига, а до године ћемо их разделити тако, да настава буде бесплатна, “

Шевиљска је дружина била прво практично остварење Масеове идеје. После је основана дружина у Мецу. Она наиђе на јаку опозицију од стране клерикала, који су јој се одмах показали као непријатељи. Мецки архиепископ одлучи од цркве чланове дружине као људе који «систематски игнорују рели-