Učitelj
| |
ЕЊИЖЕВНИ ПРЕГЛЕД 681
сваког часа и основ. школа дужна је да му о том даде нешто знања и умења
Као писмене саставе у овој читанци налазимо:
А. Листови разног садржаја. Ту су писма разне врсте, као: „по-
сланица“ родитељима од столарског „научника“') — честитка — захвала — молба — изговор — позив — и сажалница.
Б. Пословни листови: наруџбина — понудница — опоменица молбеница. В. Ини пословни саставци: рачуни — намираз) — пријамница оставница — одречница -— задужница — уступница — свједочба.
За све ове врсте писмених састава прво долазе примери, т ј. разна писма, рачуни, поруџбине и др. па онда на крају сваког од поменута 3 одељка долази „поука“ у којој се казује на шта треба пазити кад се пише писмо ове пили оне врсте, поруџбина, молба, признанице и т,д. Вежбања ова ваљана су и ми бисмо желели да и наше школе имају тако што.
Овим смо казали шта смо у главноме хтели рећи о овим читанкама. Ми се нисмо могли упуштати у већу опширност те је свакако остало по где што ненапоменуто и довољно необразложено Али и из овог кратког прегледа моћи ће наши читаоци видети какве су читанке које се употребљавају у основним школама у Троједници.
Како живи наш народ. — Белешке једног окружног лекара. Београд 1898. штампарија државна. Стр. 101 на 8', цена 1 дин.
Писац ове књиге и сам вели да му је то сиров материјал, нееређене белешке из лекареке праксе, али се ипак у овој књизи налази дооста бележака о том како живи наш народ, што је писац, као лекар, објективно посматрао и бележио. Из ње ће се моћи видети многе мане у животу нашег народа, које народ не види и не зна, а које га подгризају и сатиру, што треба да знају и на то да скрећу своју пажњу како народ сам, тако и они који су позвани да се брину о здрављу и напретку народном. Ми ову књигу препоручујемо сваком, а нарочито нашим учељима. и свештеницима, да је сами набаве и прочитају, а и да је народу препоруче за читање. Учитељи и свештеници су на таким местима где и сами могу најбоље видети све ово о чем се говори у овој књизња и. многе друге невоље народне; они су и у положају да могу много радити и много И да се многе махне народног живота поправе Ова књига ће им у томе бити добар помагач. Разуме се, да би требало оваке књиге да прочитају и по овоме што год да раде и чиновници разних вла-
5 „Посланицом“ вове се писмо у ком детз пише родитељима како му је на занату, а „научником“ зову Хрвати шегрта! Научником личи да се зове онај који је већ научио нешто, а онај који се тек учи, то је ученик. Упореди: учити — 14у чити, мучити — намучити, товарити — натоварити, и др.
2) Признаница.