Učitelj
о ПИСАЊУ 549
Ма ОМ а
јавном испиту и велико признање добио. У својој расправи: „Реч у своје време“, износи као најглавније разлоге, који поткрепљују његов метод а на име: образовање и вежбање руке. Он хоће, да дете помоћу вежбе добије у прстима еластичност, енагу, чврстоћу и окретност. То би у исто време била и припрема за цртање. По њему прве вежбе састоје се у писању косих и овалних црта. Вежба у писању ових црта траје дотле, док их дете научи писати што савршеније, јер су оне основа целога кравноциса и полажу темељ правилном писању а усавршују руку за леш и читак рукопис.
Оливије захтева још, да се слова пишу у великим и сло-. бодним цртама, јер се само тиме добија гипкост у прстима. Но Оливије је само претходник Кестеру. који је основао 1817. године у Лондону енглески метод ишли метод енглеског писања.
Кестер тражи, да се образују најпре органи за писање а то су: мишица, лакат и прсти те да буду што гипкији. У исто време он налази узрок хрђавом писању у тромости руке. Дугом штудијом дошао је до ресултата, да су, при писању, нужна три покрета руке. Ове покрете руке, он је ставио у три комбинације. По првој комбинацији бива кретање мишице и претију; по другој комбинацији бива кретање лакта и прелију; и по трећој комбинацији бива кретање целе руке |
Најглавније његово начело јесте, да се елементи, из којих су слова састављена, праве што дужи и пространији, те да се рука што боље извежба, па макар црте биле испреплетане и и укрштане. у
Најкарактеристичнији знаци његове методе јесу ови: прво се вежу једном пантљиком палац, кажипрст и велики прет, па се онда засебно вежу средњи и мали. У исто време веже се чврсто горњи део тела за наслоњачу столице или клупе и тако држање тела буде потпуно усправно, па се онда почиње писати без линија. Овај начин највише обраћа пажњу на писање за практичан живот, што је дотле било у засораву. да живот је нужно не само лепо и читко но још брзо и тачно писање. Овај су метод поправљали млоги немачки учитељи, па су га после као таквог употребљавали у својим школама. По себи се разуме да је изостављено везивање прстију и тела; а линије су додате само за почетнике у писању.
Ме Метод писања између тачака.
Овај је метод писања пронашао др. Хилард а изнео га је на јавност 1839 год. Упуство за овај метод штампао је 1841 год.