Učitelj
31
спрострањењем и развитком њиховим издаване су неке наредбе за време Карађорђа и Милоша које су имале да послуже уређењу њиховом, надзору, издржавању и другим потребама.
Ну од 1836 год. почело се је нешто мало систематичније радити на уређењу народ. школа у Србији. Тада је израђен и први наставни план по коме ће се радити у школама, постављени директори, који су имали вршити надзор и т. д.
Формалног закона о народним школама није било све до 1844 г. За време владе кнеза Александра Карађорђевића издан је дрви закон о нар. школама у Србији и он је учинио за оно време коренитих рефорама како у погледу наставе и васпитања тако и у погледу школ. администрације.
Овај закон замењен је „Устројенијем осн. школа у Књажевству Србији 1857 год.“ а ово „устројеније“ Законом о устројству осн. школа 11 септембра 1863 год. По овом закону о устројенију осн. школа били су регулисани односи учитеља према држави и њеним органима, уведена је одговорност за ред и рад у школи, подељени су учитељи по класама на плате, побринуло се у неколико за безбедност учитељских породица и сирочади и т. д.
Под тим законом живеле су и управљале се основне школе све до 1882 год. када је изашао један модеран закон о осн. школама који је поставио основну школу на здраву основицу на којој се могла правилно развијати и по коме је наша осн. школа добила полета и угледа међу осталим установама а ауторитет њених раденика је знатно подигнут.
Уочи појаве овога закона по жељи народног представништва, које је било онда веома одушевљено и расположено за уређењем учитељског стања, донесен је закон о учитељским платама (1881) којим су регулисане њихове плате не по класама већ по периодским повишицама, и те плате су ушле у закон о осн. школама, од 1882 године.
20. априла 1885 год. изашао је специјалан закон о пензијама учит. удовица и учит. сирочади којим је образован фонд од заоставштине пок. Јована Гавриловића највећег учитељ. добротвора у Србији и регулисано давање пензија удовицама и нејачи учитељској.