Učitelj

96

недељно, Ш — 26, М — 27 а М и МГ раз. по 30 часова од којих долази: на Науку Хришћанску у свима разредима по 9 часа == 12 часова. На Срп. језик са словенском читанком у Ги [ разреду по Зу Ши М побау У и МГ разреду по 4 часа == 36. За земљопис и историју у Ш разреду За у ТМ, М, и МГ разреду по 4 часа == 15 часова. На познавање природе и пољопривреду по 3 часа у Ш М, М и М раз. свега 18 часова. На ручни рад по 2 часа == 12 часова. На лепо цртање и писање по 2 часа у нижој а у вишој по 4 часа == 16 часова. На певање свуда по 2 часа == 12 часова и на гимнастику и дечје игре у свима разредима по 2 часа свега 12 часова.

Школска година почиње у нас 1. септембра а свршава се 29. јуна. Школе не раде о Божићу и Ускрсу по 10 дана, недељом и празником и четвртком после подне. Школа редовно ради пре и после подне, ну министар може, на предлог окружног. школског одбора, допустити да се предавања у појединим местима могу држати и само дола дана.

Школска се деца уписују у [Граз. у варошима кад узме 7. а у селима кад узму 8. годину живота.

Што се тиче броја ђака у појединим разредима колико по закону сме бити овако је: Један учитељ не може имати више од 4 разреда и не сме учити више од 70 ђака у 1 разреду, а ако су два онда 5оа у 3 или 4 разреда највише 45 ученика.

Бројно стање ђака у основним школама у Србији било је прешле године 107.470 и то 85.365 мушкараца и 22.105 девојчица.

Управу и надзор над свима осн. школама врши министар просвете и црквених послова преко ових власти: месног школског одбора, окружног школског одбора, управитеља осн. школе, надзорника и референта за осн. наставу.

Месни школски одбор стара се о школским потребама, рукује школским имањем и фондовима, стара се да што већи број деце походи школу и потпомаже наставнике у свима пословима школским.

Окружни школски одбор стара се о подизању нових школских зграда у целом округу, настојава да школске општине врше уредно школске дужности, прегледа и одо-