Učitelj

245

Српска књижара у Чикагу. — Колико је развијен живот Срба у Америци, лепо се види и по тој околности, да је ту скоро у Чикагу Душан Поповић и друг, Србин отворио једну велику књижару. Ова књижара, као што се из огласа види, сем тога што врши порумбине за набавку сваке српске, "немачке и енглеске: књиге, што продаје обичан књижарски материјал, ова још продаје дуван и цигаре на велико и мало, израђује карте, папире и коверте са крунама и српскијем тробојкама и израђује печате за друштва и поједине особе. А све наруџбине може да изради на српском (ћирилицом и латиницом) енглеском, немачком и француском језику, Као што се види Српски је народ доста насељен тамо, живот доста развијен и види се да тежи за културним "напретком, угледајући се на ону средину у којој Срби као насељеници живе.

Српско-хрвашски клуб у Сан-Франциску. — Југословенски покрет се опажа особито у Сан Франциску, што се може честитати тамошњим Србима и Хрватима. Неки дана био је тамо састанак · Срба и Хрвата за оснивање заједничког друштва. О томе доноси „Српска Независност“ ово:

На прошлом састанку Срба и Хрвата у граду за оснивање једног заједничког просвјетног и забавног друштва, бјеше друштво установљено под именом „Српско-Хрватски Клуб“ и изабрана при-, времена друштвена управа истога, овако: предсједник Фрањо Лопижић, подпредсједник Мартин Греговић, благајник П. Н. Миочевић, тајник В. Радојевић, одборници Божо 1 Томо Крчум и Жарко Цетинић. ј

Привременој управи стављено је у дужност, да _ обиђе све наше људе, који не могаше доћи на састанак, ради уписивања у друштво, па да за тим сазове скупштину чланова, на којој ће се изабрати стална управа за Е годину И 1 посвршавати · се остали послови“.

Овоме младоме друштву желимо тле теме