Učitelj

317

суд). Прва врста памћења (боље: репродукције), дакле, зове се јудициозно памћење.

Ако ваља да упамтимо градиво без везе, друкчије ћемо се помоћи. Да бисмо одржали у свести имена највиших планина у Србији и на њеној граници, упамтићемо реч крст и њоме лако репродуковати имена: Копаоник, Ртањ и Стару Планину. Овде је изведена вештачка веза између онога, што не стоји ни у каквој вези. Овакво се учење зове вештачко или ингенџозно, јер се ингениумом (досетљивошћу, вицем) проналазе сличности између објеката, који нису у стварној, природној вези. Друга је врста памћења, дакле, ингениозно памћење.!

Ну има случајева, где се не може учити ни јудициозно ни ингениозно. Узмимо за пример учење матерњег језика или какве песме. Између речи и предмета и њихових особина и одношаја нема унутрашње везе, нити се може доћи до какве вештачке, случајне везе, па ипак дете научи језика само чешћим понављањем. Исто тако означеним редом упамти масу речи и многе реченице у песми. Ред је толико сталнији, колико се чешће врши понављање. По сукцесивној асоцијацији једна реч у свести изазива другу, а ова опет трећу, која је по реду са њом ит. д. Ово је механичко памћење.“

Механичко је памћење потребно човеку, само је веома непоуздано. (О томе имамо доста искуства. Ако ђак научи таблицу множења искључиво понављањем, онда се брзо може помести, само ако се стану постављати питања преко реда. Знаће н. пр. колико је 6%х 9, али не зна 9%Х 6. Зато и оно, што се мора научити механичким путем, ваља колико је год могуће боље разјаснити.

У школи се употребљавају све врсте памћења, али највише јудициозно. Не треба губити из вида да се при ингениозном памћењу,“ којим се каткад можемо користити,

1 Да наведемо још један згодан пример ове врсте памћења. Година 1.389. може се запамтити реченицом: Једва, 10 освојише државу. Овде З бројеви,

обележени почетним словима речи: 1=)ј, 8=="7, 8=0, 9—4д. Др. В. Бакић Општа Педагогика, стр. 289.

2 0 памћењу с физиолошког становишта: бог, Паз Седасћћуз ита зеле Зббгипееп. Налађиге 1582. Рт. Ебртдоћамв, 7лг Гећте хот беддећта. Гејргје, Пипкег ппа Нишиђјог, 1885.

8 Ингениозно памћење г. др. В. Бакић зове мнемоничним или мнемотаетжнимким. 0 њему опширније говори у 5 137. своје Опште Педагогике.