Učitelj

ПОСЕБНА ПЕДАГОГАКА. 453

свиња. Како ће се поделити 1200 дин. али тако да једном дође 160 динара више (или 2 пута више). Колико се издаје хране за стоку а колико нам доноси приноса, колико је утрошено око њиве а колико нам принос изнесе. Како се одбија вира (27 кгр. од комада) чоков (25—30%), џакови (1 кгр. од џака) — при продаји марве, кукуруза жита; како се разрезује пореза; шта стварно кошта товар пшенице, кукуруза, зоби и т. д.

в.) Што се за рачунске задатке на једном часу узимају разноврсни задаци, а не задаци из једне стварне области. За стварне области узима се: дом, школа, врт, двориште, занимање, зарада, занат, трговина, време, привреда и т. д. Рачунске задатке треба средити по стварним областима и задавати што више задатака из једне стварне области. Претходно треба обрадити ту стварну област, па онда вршити задатке из те области, као код читања што се прво обради садржина па се онда чита.

г.) Што се помаже ученику при рачунању; ово је једна од. највећих махна, јер се ученици не навикавају на самосталност. Треба пустити ученика да сам рачуна, а помоћи му само онда, када је потреба и то згодним питањем.

д) Што се неки задатак не ради на више начина.

ђ.) Што се за писмене задатке узимају и они задаци, који су рађени усмено, а треба узимати нове задатке. |

е) Што цео задатак ради, један ђак, те остали и не учествују у раду, а треба један задатак неколико ученика да раде.

ж, Што се на таблу изводи по 3—4 ученика; код сваког поступка, они који нису „прозвани“ знају да неће бити питани, те с тога и не пазе. Зато на таблу треба изводити само по једног ученика а остали нека пазе с места, и по потроби нека се други прозивају да наставе рад.

3.) Што се писмени задаци не поправљају. Исправљање се врши овако: тражи се да неколико ученика кажу резултат, па оно што је погрешно изради се заједнички на табли и према томе се исправљају ученичке грешке. Од ученика тражити да исправљене задатке код куће препишу на чисто. Што се извесне партије слабије обрађују а треба све подједнако.

и.) Да би задатак који се пише на табли био прегледнији наименовање не треба писати у истом реду са цифрама, него изнад

ов. дин.

њих. Тако не треба писати 5 оваца по 16 динара, него 5 16. А да би ученици с места могли гледати како се на табли ради, треба