Učitelj

560 УЧИТЕЉ

истина садржај какве књиге као што је ова — она је од вредности и треба да буде препоручена што ја и чиним.

Но препоручујући ову књигу српском учитељству ја бих им препоручио и ово па да ова књига учини успеха чиме се у њој тежи. Ову књигу не треба дати ученицима у руке и ништа више, јер је сами без икаквога упута не могу добро схватити. Поједине ствари из ње треба пажљивије обрађивати него многе ствари из читанака. У томе случају успех би њен био много већи него у првом случају, као и људи који би то чинили. Ум дечји добио би боље основе за схватање природе и искру оне божанске величине којом се карактеришу они велики умови изнесени у овој књижици — а то је највеличанственији успех што се може постићи код оних, који треба да нас у животу замене и пођу даље оданде где смо ми стали.

Хвала ти г. Миодраговићу за ову књижицу. Пиши нам још оваквих књига !...

јануара. 1910. год. Драг. М. Михаиловић Закута, учитељ.

Педагогиска књижица уређује Милан Шевић, проф. Издаје књижерница Рајковића и Ћуковића у Београду. (Наставак)

Као трећа и четврта свеска ове педагогијске књижице наштампана је Општа педагогија професора Наторпа, у преводу Милана Шевића.

У трећој свесци је први део ове педагогије: Постављање основе, а у четвртој свесви је други део: шок образовања, описан у главним пошезима.

Писац ове педагогике познат је, по свом чувеном делу „5отоТрадасовк“, као оснивач правца у васпитању познатог под именом правца социјалне педагогије, и који за темељ педагогије поставља читаву философију а не само две њене тачке етику и психологију, као Хербарт.

Преводилац у предговору каже: ова „Општа педагогија“ износи Наторпов“ систем социјалне педагогије, не само најпрегледније но и најсвестраније“, зли одмах додаје: да је „ова прегледност, којом је опсежно градиво збивено на мали обим, отежала, прилично разумевање овог и иначе дубоког система.“ То је истина.

Али је истина и то да је разумевање овог система још више