Učitelj
ПОСЕБНА ПЕДАГОГИКА 49
Када је по распореду час срп. језика, упутити ученике да пре него што уђе наставник, сви ученици изваде таблице (односно свешчице хартије, ако их имају) да их обришу, да изваде писаљке, читанке, и да их ставе на таблице. Кад наставник уђе, одмах казује који ће разреди и шта писати (неки члан. из читанке или неку реченицу и др.) и ђаци почињу рад а наставник ради с једним разредом. Кад се сврши читање с једним разредом, одмах им се даје да нешто пишу, а наставник прелази на рад, с оним разредом који је дотле писао. Тако се поступа и са осталим разредима. Да би ученици свих разреда могли читати за један час, нека ученици читају по мало, по 3—4 реченице; боље је по мање читати па сви да читају, него да један дуже чита а ређе. Ово није тешко изводити, јер је обично у неподељеним школама мали број ђака.
Ово важи само онда, ако се читају раније објашњавани чланци. А кад се предаје нов чланак, онда је немогућно да наставник ради са свима разредима, с тога ће неки разреди целог тог часа имати писмен рад. Кад се сврши са предавањем неког чланка из читанке, онда се може томе разреду казати да тај чланак у себи читајуу место што би писали, а наставник прелази на рад са другим разредом.
Ако је час рачуна, упутити ученике да пре уласка наставникова — изваде таблице и крижуље. Чим наставник уђе, испише им неке задатке на школ. табли, и пре него што ће их радити, понове их и сами их раде на својим таблицама, а наставник ради с другим разредом пола часа, после њима даје писмене задатке, а он ради са онима, који су дотле писмено радили задатке. |
Тако исто поступати на часовима осталих предмета. Увек упути ученике да пре часа изваде таблице, односно свеске хартије, прописе, цртанке (а учитељ не улази одмах) па некима задаје да нешто цртају, на пр. слив, округ, земљу, неког владара, биљку, цвет и др., да. нешто преписују из историје, н. хришћанске и др. а он ради извесно време са једним разредом, па му се задаје писмени рад, а прелази на рад са другим неким разредом.
Може неки разред после одржаног предавања да узме дотични уџбеник и да читају уместо што би писали.
3. Лети, могу се ученици у шк. дворишту расподелити по“ разредима и тако радити, а никако се не сме допустити да сеу учионици поделе по разредима, да један разред стане код табле и рачуна, други разред да изађе на мапу да се преслишава, трећи читају читанку и т. д. Тако исто не сме се дозволити ни то, да