Učitelj
КЊИЖЕВНИ ПРЕГЛЕД 695
страха јеврејскога, дође Исус и стаде на сриједу и рече им: „Мир вам!“ А на другом месту каже: „Дође Исус кад бијаху врата затворена, и стаде међу њима и рече: „Мир вам!“ По овим Јовановим речима може се јасно закључити: да су му ученици отварали врата. Ова реченица о закључаиим вратима није била ништа потребна.
„Пред што ће се Исус растати са својим ученицима“.
13. Духови. Овде је требало казати зашто се на Духове уноси зеленило (трава и грање) у цркву.
У овом и предњем одељку требало је ставити питање, који се празници празнују ради ових догађаја, ради понављања и везе с лањским учење. Ово је требало учинити и по само програму. (Стр. 8.). Али да, и ово је „кориговање програма“.
Толико о садржини ове књиге за Ш раз.
Стил је већином јасан. Нејасне реченице су овде наведене. Није свуда разликован одређени и неодређени вид код придева.
Интерпукција је уопште добра, само је на више места изостала запета.
Слике су приличне, али имају и крупних мана. На пр. прва преставља рај као неку пештеру. Види се камење, суво грање, шуме.
Јосифова браћа су све голобради младићи, само тројица су одрасли људи.
У слици „Јосиф срета оца свога“ насликани су коњи какви су и данас врло ретки. Сумњати је да је у оно време у Хананској било онаких коња.
У слици: „Мојсије добија закон од Бога“, Бог је представљен као неки стари свештеник, а на стр. 4. пише: „Својом душом човек је налик на Бога.
У све три слике Христос је повијен у модерне, данашње јастучиће. _ <
Пилат је насликан много млад у првој слици, а у другој већ добио браду (истог дана).
На трећој слици (стр. 73). Христос је насликан млађи, него у претходне две.
Слика „Христово воскресење“ представља модерну, са тесаним и фино углачаним каменом, сазидану гробницу са таквим и лествицама, каква сумњам да је могла бити у оно време, при свем познатом римљанском грађевинарству.
На последњој слици: „Силазак Светога Духа на апостол, пламени језици нацртани су више црни, него бели.
Као што се види слике нису задовољиле наде г. г. референата. За то је требало по други пут прегледати овај рукопис и слике. Овако, ове слике нису ни прегледане.
Мапе. Књига за Ш раз. има две мапе и план Јерусалима. Карте су један го костур, шеме, а не мапе. На првој је представљен пут Израиљаца из Мисира. Израиљци су прешли преко Црвеног Мора са свим преко Сујеца. Да ли Јевреји нису знали да ту има