Učitelj
132 Учитељ
светосавски управитељев говор из 1920 г. па онда „О раду у нашој школи“, поводом двадесетогодишњице, светосавски говор управитељев из ове године.
У првом говору говори се о томе шта су наши задаци после ослобођења и уједињења свега нашег народа. Ту- се каже: „Рат је дуго трајао. Па и:зато су многи људи постали, нељуди. Има нерада, има рђавога рада... Посрнуо је морал. И због тога је опасност да не пођемо погрешним путем,.. Сад видимо како је страшно кад се подивља... Кад нема морала, кад морал почне падати, тад не помаже ни економско благостање, ни новац, ни интелигенција, друштво иде ка про"пасти. Оно тада личи на младића, који је па гледич велико 60гатство, али је неваспитан.
Спас је наш једино у подизању морала, а то се постиже најпоузданије правилним васпитањем. Сва нада на бољу будућност нема вредности, узалудна је ако не будемо бољи“. Тражећи ново васпитање истиче се да ваља учинити све НЕ се цео наш троимени народ јави у општој човечанској заједници као једна нераздвојна целина. Не сме бити погрешног схватања ни код кога као да могу и смеју поједини крајеви, поједине покрајине и њихови људи имати и посебних циљева, посебних интереса... Тако се мора учити омладина не само у Београду, већ и у Загребу и у Љубљану и свуда, свуда... где год је наша школа, где год је наша национална просвета, где год су једнокрвна браћа Срби, Хрвати и Словенци.
Други говор управитељев је управо биланс рада ове школе : за минулих двадесет година који износи: у ком се правцу радило, у ком се наставља радити и шта се све до сад постигло.
Људе којима је мила просвета, који воле наш- народи нашу школу требало би да се саинтересују изложеним мис _ лима и да их подвргне свом суду.
После горких говора имају "два краћа чланка П. РА ршинова: „На крилу матере земље“ и „Ко да чисти науку од труња“. Оба ова чланка су нанисана популарно и од значаја · су за будуће учитеље тим пре што последњи лепо наговештава шта све треба да чине учитељи, да би у народ унели што више праве просвете. - На стр: 30 је путничка црта о Банат“, то су белешке · с пута ученица ЈУ р. који су прегузеле 1920 г. о Ускрсу ради