Učitelj

Књижевни преглед 83

НЕБИЕВНИ ПРЕГЛЕД

A) ДОМАЋИХ унио П. Љошић: Душевно слаба деца и њихово "васпитање. Сремски Карловци. 1920. год. Стр. 242, Цена

Студијем абнормалне деце почели су да се баве озбиљно тек почетком 19. века и главних заслуга за то имали су ага ги зевшп. Нагд-а је заинтересовало једно дете, које је у дивљем "стању нађено у шуми Ауеугоп-м он је узео на себе посао, да то дете васпита и да прати његов душевни развитак, Зебошп „се је нарочито посветио васпитању идиота и у том смислу написао неколико добрих дела, чија је вредност и данас знатна. „Али је Есквирол први оделио идиотизам од лудила и посебице их проучавао, док је опет Већотте оделио лудило од ембесилности Покрет за студијом абнормалних у прво је време узео маха нарочито у Француској па се је после раширио по Немачкој, Швајцарској, Енглеској. и Сједињеним америчким др"жавама. |

У Немачкој је око 1842. год. Saergert nogkymao, na над глупацима примени оне методе, који су примењивани над глу„вима и у томе је циљу отворио једну нарочиту школу у Берлину.

У Швајцарској је Опосепбић! основао један нарочити институт за побољшање интелектуалних услова кретена. Тај је његов завод походио Енглез Тулшпа и по повратку у Енглеску такође је основао свој завод за кретене.

У Америци је учињен један чудан успех са васпитањем _Лауре Бриџман и Јелене Келер. После тог успеха почели су „на све стране ницати заводи за идиоте и кретене.

У Италији такође постоје неколико института за кретене · са врло добром организацијом и њиховом студирању посветили су нарочиту пажњу Де Санктис, Морсели, Тамбурини и многи други.

Класификација абнормалних била је а и данас је предмет нарочитих дискусија. Ко се је год бавио о абнормалнима, тај је истицао своју класификацију као најбољу. Тако је Есквирол поделио абнормалне на пет група према говору. 5еошп је из"вршио поделу слично Есквиролу, Затим су давали своје класи„gukauuje Dubois, D' Amiens, Pincl, Solier, De Sanctis, Montessori

6*