Učitelj

Из школске организације 447

још више вреди и за децу. Шта више телесни и духовни "организам дечји још у процесу развијања трпи јачи утицај зграда у којима деца живе, него организам одраслих. То "сведочи статистика целог света без изузетка. Из малих ниских, без ваздуха и светлости, а то ће рећи мрачних зграда у којима проводе живот породице, излазе људи физички и духовно слаби и кржљави. Тело и дух кржљаве у мраку без тваздуха и светлости и падају на ниже као што пропада и сваки други организам. Према томе јасна је ствар, да је питање подизања дечјих забавишта по хигијенско-педагошким захтевима ствар велике потребе а не ствар неког луксуза".

Кад држава или општина спремају подизање једног дечјег забавишта, њихова брига на првом месту треба да буде избор земљишта.

Земљиште за дечије забавиште треба да буде здраво, пробојно и по могућству изван вароши или села. Са геолошке тачке гледишта најбоље је оно земљиште, које је састављено из стена, шљунка, крупног песка помешаног са ситним шљунком, иловаче и кречне земље. Баровита и влажна

· земљишта треба увек избегавати.

Школска зграда затим треба да буде подигнута на месту које је заклоњено од северних ветрова, у близини шуме а удаљена од долина. Предња страна зграде треба да буде тако намештена, да може довољна количина светлости продирати у учионице и да та светлост буде по могућству што више постојана, јер су варијације и промене у светлосној јачини увек заморне и шкодљиве за дечји вид. Затим про зори треба да су тако постављени, да бар за извесно време примају сунчану светлост директно, како би сунчани зраци дејствовали на бактерије, које се налазе у ваздуху. Зграда треба да буде окренута северо-истоку у земљама, где је клима топлија а југо-истоку, где је клима хладнија.

Зграда за дечје забавиште треба да има: 1, потребан број учионица; 2. салу за играње и гимнастику; 3. собу за спавање; 4. канцеларију са чекаоницом; 5. кујну са трпезаријом; 6. купатило са гардеробом; 7. станове за забавиље; 8. станове за служитељке; 9. двориште и 10. дечји врт.

· 1 Драг. М. Михајловић: „Подизање школских зграда“ у „Уч. Искри“, стр. 1. бр. 1. за 1921. год.