Učitelj
478 Учитељ
вије по бановинама. Свака бановина је нарочито обојена, да пада у очи. Карта је разредна и на њој су без утрпаности непотребнога и излишнога изложени најважнији географски објекти, које ученик треба да зна. По програму од 1927 г. Земљопис се у основној школи учи по географским областима па онда и по политичкој подели. Како су Законом о називу државе и подели на бановине издачени називи по покрајингма, па на тај начини називи ранијих географских области, то се сада Земљопис има обрађивати и по подели на бановине. За ту сврху ова карта је ванредно употребљива. Препоручујемо је наставницима.
ХРОНИКА
Рођендан Њ. В. Краљице. — 9 јануара 1931 г. прослављен је рођендан Њ. В. Краљице Марије. Поводом рођендана Њ. В. Краљице, одслужено је свечано благодарење у Дворској капели у Староме Двору, коме су присуствовали Њ. В. Краљи Њ,В. Краљица, Кнез Павле и Књегиња Олга.
Измене у Закону о народним школама. — „Службене новине“ од 30 децембра 1930 г. објавиле су Закон о изменама и допунама у Закону о народ. школама од 5 децембра 1929 г., по коме се члан 29 став 2 мења и гласи: „У варошима и варошицама може општина уместо стана давати станарину. Станарина износи: у Београду и Загребу по 400 динара месечно на сваког наставника, у варошима преко 50.000 становника по 300 динара, у варошима између 36 и 50 хиљада становника по 250 динара, у варошима испод 30 хиљада становника по 200 динара, у варошицама по 150 динара.“
Веронаука и гимнастика у учитељским школама. — Господин Министар просвете донео је одлуку, да се наставни план за учитељске школе од 12 септембра 1930 год. измени у толико, што ће се до краја ове школске године учити веронаука у ЈМ и У разреду по два часа недељно, гимнастика у ТУ разреду са два часа и у М са три часа недељно, а да се смањи по један часу М разреду из школског рада и живог језика.
Библиотека и музеј општине београдске. — 11 јануара 1931 г. на свечан начин отворени су Библиотека и музеј Општине града Београда. Тога дана Београд је добио једну културну установу какве до данас није имао. За то се има захвалити настојањима суда Општине града Београда. На припремању библиотеке и музеја радило се више од године дана и сада установа има више хиљада књига и часописа и једну богату збирку снимака старога Београда.