Učitelj
776 Учитељ
уски душевни свет. Први утисак осветљене улице оставља дубоке трагове, а откривање и упознавање кућа, дрвета и осталог код детета се врши без дубљег проживљавања и површно.
Радост проналазача дете великог града не познаје. Стога ће дечјој души бити најближа природа са својом простотом и једноставношћу, која се може поступно упознавати. Питања. васпитања постају све компликованија, јер наша култура губи све више везу и контакт с природом и изопачује се у псевдокултуру, одвојену од елемената здраве природе. Права кул-
_ тура одржава равнотежу између природе и духа; псевдокул-
а
тура, одвојена од природе, води једностраном развијању духа. и декаденцији. И васпитање, које треба да потискује све те неприродне елементе код човека још у зачетку, мора да има у виду све новија и сложенија питања, која се појављују сраз-
· мерно порасту животног темпа. Тако на пример питање полног
васпитања, једног од најтежих васпитних проблема је свакако лакше решити у слободној природи, него у фривалном и изопаченом животу великог града. Потреба да се градском детету врати делић изгубљене природе, ма и у вештачкој форми, одвела је разним покушајима у овом правцу у Немачкој. У почетку се тежило, да се само болесна деца изведу у природу, и тако је постала права шумска школа у округу Шарлотенбурга код Берлина. — Школа је основана на познатом манхајском школком систему (7 годишња основна школа с паралелним разредима А и Б за даровиту и заосталу децу). Она је отворена 1904 год. уз материјалну помоћ општине и приватних чинитеља за 95 деце, која су била наклоњена туберкулози, шкрофулози, нервним болестима, анемији и слично. Данас је школа проширена за 270 деце, и захвата 2'» хектара, обрасла високим четинарима. Ова школа има већ своју двадесет-петогодишњу традицију и рад богат искуствима. У појединим баракама, изграђеним на потпуно хигијенским прин-. ципима, смештене су трпезарије, спаваће собе, разреди на случај рђавог времена и објекти за економију, кухиња и др. У шуми су велика игралишта, купатила (базени, тушеви, каде), _ одељења за ваздушно купање и вртови. При уређењу свих:
ових установа помагали су радом деца и учитељи. Од укупног броја деце (270) њих је 220 који сваки дан изјутра долазе у ову шумску школу на цео дан, а 50 остаје преко целог лета и ноћу. Та деца су из породица, чије социјалне или моралне околности су за њих шкодљиве. Деца су под сталним лекарским надзором. Избор ђака за шумску школу врши се марта. месеца сваке године из 35 основних школа округа Шарлотен-. бурга. Избор врше лекари и учитељи, који бирају првенствено; · болесну или болестима наклоњену децу.