Učitelj

196 Мил. Ж. Павловић

први ученик а шта остали; одакле и докле путује наша железница; где стаје; како знамо да воз улази у неку станицу или из ње креће. Затим одредимо: машиновођу, кондуктера, станице, и... игра почиње. Машина свира, воз се креће, вагони брекћу. Писак — стајање; писак —- полазак; опет писак итд. дак не стигну до крајње станице „Ковиљаче“ и не врате се натраг. Остали ученици вриште од радости и смеха. Затим се играчи на дати знак растуре, заузму своја места и наставља се разговор о томе: Шта се чује кад воз долази или полази» Појединци а потом и сви имитују сигнал локомотиве.

Шта се то чује од машине» (У-у-у!...). А шта је то» (Глас). Хајд: још једном изговорите сви глас „у !

2. Понављање пређеног градива. : Јесте ли још који глас чули, учили Које сте учили» Деца

ређају. А да ли сте учили шта сваки глас има (Свој знак). Како се зову знаци за гласове» (Слова). Која сте слова научили» Каквих има слова» Где можете наћи писана а где штампана слова» (У буквару, словарици, вежбанкама). Која зовемо „писана“ а која „штампана“ > Како ми можете показати која слова знате да пишете и читате» На захтев један изналази одређена слова у буквару, други у словарици, трећи их пишу на школ. табли, четврти читају.

Ко зна да именује сва слова која сте до сад научили да пишете и читате» Један именује: а, 0, е, и, т. Колико их свега има» Ко зна да их каже сва, ал' не овим редом којим сте их учили, већ преко реда»

3. Изналажење новог слова.

Да ли има још слова осим ових која знате» (Има). Један ученик се сам јавља: „Ево га, молим господине, слово „у“! Где си га нашаог Покажи га! Добро. Реци и осталима где ће га наћи! Пошто сви преврну наредни лист у буквару: покажите га сви прстом! Какве је боје» Колико их има тако обојених» Има ли их и друге боје» Покажите прстом! Каквом је бојом то написано2.. А да ли има ту негде неко „У“ које није писаног Где је» Покажите га! Какве је оно боје Да ли има и друкчије обојених» Како Покажите их! Јесу ли и та писана> Него» (Штампана).

Ко може да погоди шта ћемо сад учити» (Учићемо слово „у“).

Које волите прво да научите: писано или штампано> (Писано). У овом моменту наставник мора бити приправан, па ако ученици зажеле да прво уче штампано — понекад се то дешава да прво приступи обради њега, па тек после писаног, јер ће једино на тај начин задовољити жељу већине ученика а при том обавити један од послова које је сам намеравао. Зато мора имати при руци потребан материјал (средства) и за писано и за штампано, пошто се готово увек штампано лакше, пре и боље обради помоћу другог материјала и средстава, која нису подесна за писано, и обратно.

4. Писање новог слова од стране наставника на школској табли; читање и елементовање од стране ученика.