Učitelj
901
НИЖА НАРОДНА ШКОЛА ЈУ РАЗРЕД — 4 ШКОЛСКА ГОДИНА
Стварна јединица:
Завичајна бановина
Циљ:
Ученици треба да упознају завичајну бановину и да на основу тачног посматрања завичаја, покушају упознати целу Југославију. Код деце шири се круг њихових стварних претстава,
Радно подручје пружају: природа, економија, хигијена и социјални живот бановине, у тесној вези са домаћим животом.
Градиво треба утврдити поучним излетима и шетњама, сликама, филмовима, читањем, причањем и дописивањем, тако да дође до изражаја васпитни утицај и на развитак увршћења у школску заједницу, а тиме у социјалну, народну и државну целину.
Децу треба уводити у познавање народне културе.
Сеоско дете мора, осим своје сеоске околине, упознати и градски живот, а градско дете мора се навикнути да цени и пољопривредни рад. Сва деца треба да схватају вредност и важност свих привредних грана, а у њима да се буди жеља за техничким и продуктивним напретком. Ипак треба да се у привредном раду васпитава сеоско дете више за пољопривредне радове, а радничко и градско дете за побољшање оне стране живота у коме живе.
Пре него се почне проучавањем природних, економских, хигијенских, управних, културних и осталих појава у бановини, треба деца да добију јасне појмове о тим појавама, на основу непосредне околине.
Проучава се психолошки и физиолошки развитак деце у народној школи и утврђује се правац њихових погледа и мишљења.