Učitelj
УПОЗНАВАЊЕ ДРЖАВЕ И ГРАЂАНСКИХ ДУЖНОСТИ
Циљ: У последњој школској тодини мора ученик упознати Југославију као целину природних услова, историјског развитка, народне заједнице, привредне делатности, народног здравља, културног напретка, државног ортанизма, са Краљем као симболом, закона, државне одбране и односа према осталом свету. Мора бити свестан проблема и задатака своје државе од којих су најважнији ови: осећање државне целине, љубав према Краљу, што рационалније и успешније привредно стварање, нега здравља, здрави и општи културни напредак, политичка зрелост, захтеви права у свету и јака воља, свест и спремност за ослобођење оног дела Југословенског народа који, као бесправни роб, живи у страним земљама. — Ове то нису само проблеми државе, већ су истовремено и дужности које ће ученик, после исписа, из народне школе, фактично вршити и за које треба да се усавршава сам и у за" једници. То важи нарочито за омладину која неће похађати више школе. Сеоска и Радничка омладина мора бити свесна да се може напредовати у животу само рационалним и задружним радом као и националним и духовним образовањем.
У тој школској години стварно има само један стварни предмет: држава и грађанске дужности.
Природа: Природни услови који су потребни за напредовање народа и државе. Рад и спле, наука о природи. Земљописни положај Југославије с обзиром на земљу, континент и море. Ветрови, водени таласи и топлота. Климатске прилике. Планине и долине. Воде. Јадранско море. Саставни делови земље и руде. Постанак земље. Врсте и количине земље. Биљни живот и услови да развијање. Наша флора. Животињски живот и услови за развијање. Наша фауна.
Преглед историје: Утицаји светске историје на политичку, националну, верску, културну и привредну судбину наших покрајина. Развитак унутрашње историје. Уједињење. Атрарна реформа.
Привреда: Привредне гране. Пољопривредне гране. Пољопривредне покрајине. Статистика површина и продукта. Пољопривредна хемија. Пољопривредне гране у држави. Извођење пољопривреде у појединим покрајинама. Шта треба побољшати. Значај државе за пољопривреду. Побољшање пољопривреде завичаја. Пољопривредне задруте. Наше рибе и рибарство. Јов. Наше рударство. Неископана богатства. Наше занатство. Индустрија. Услови за индустрију. Трговина. Трговина са осталим вемљама. Царине. Наш новац и валута. Хартије од вредности. Новчани заводи. Саобраћај и саобраћајна средства. Важност Јадранског Мора. На који начин се може унапредити наша привреда.
Грађани: Племена. Језици. Веронсповести. Насељеност, Градови. Типови села и градова. Типови кућа. Социјални положај. Хитијена. Просвећеност. Морал. Општа култура.
Државни организам: Политички и привредни односи између Југославије и осталих држава. Одбрана. Управа и Устав. Најважнији закони. Развитак државе после уједињења. ·
Актуелни државни проблеми: Унутрашња политика. Спољна политика. Привреда. Духовни напредак.
Актуелни проблем породице и општине: Привреда, социјално стање, морално и умно образовање.