Vlažni stanovi : njihov značaj i uzrok

8

заражено дрво, а ако је под био заражен, мора се испуна (песак) мање или више извадити и заменити другом.

"да одклањање кућне гљиве јесте најважније средство стално одржавати у сувоти оштећена места односно њихову _ околину, затим производити јаку промају у вези са што је могуће бољим осветљењем. | -

За уништавање кућње гљиве постоји велики број разних средстава од којих су једна потпуно шкодљива а друга нису поуздана. Најбољи је успех постигнут креовотним зејтином и карболинеумом с предпоставком да течност потпуно продре у дрво и инфициране делове зида. Обичан карболинвум, пошто се потпуно -исуши, задржава месецима мирис, стога се у но_вије доба употребљава антимонин- карболинеум који мање мирише. Антимонин употребљава се у опште као средство против свију шкодљивих инсеката и паразита као и за инпрегнирање дрвене грађе, само је врло скуп. Он се може разблажити водом у размери 1:500 до 1:1000 и у овом раствору не шкоди биљу, док сви инсекти, који се њиме попрскају, угину за 12—95 часова. За инпрегнирање дрвета употребљава се разблажен водом у размери 1: 800.

сметње у нормалној измени топлоте тела јесу трећи етнолошки узрок болестима које чешће постају у влажним становима. Одузимање топлоте телу испарењем мање је у влажним становима услед малог дефицита засићења ваздуха у овим просторијама; напротив, као што је то Петенкофер огледима утврдио, губитак топлоте тела одвођењем у влажним просторијама већи је но у сувом ваздуху, пошто је топлотни капацитет водене паре много већи но сувог вавдуха. Према томе ће тело, које је топлије, одати већу количину топлоте хладнијем ваздуху који га окружује. У влажним је становима веће одавање топлоте и зрачењем, пошто влажни зидови, услед непрекидног испарења и бољег спровођења топлоте влазжном градивом, имају увек нижу температуру.

Влажење куће или њених појединих делова може се приписати овим узроцима :

1. У земљишту, на коме се зида, налази се велика количина воде, која се пење и влажи зидове, ако ови нису довољно обезбеђени.