Vojna administracija : I i II sveska

189

их често подражавају (спмулишу). Те су болести: душевне болести, падајућа болест, грчеви, дрхтање тела, несвестица, месечарство, хронична костобоља, упаљење очију, слабост вида, слепоћа, кокошиња слепоћа у дану пли ноћи, глувоћа, немост, сишња, пљување или бљување крви мокрење крвп, цурење мокраће, мокрењо пода се, узетост, рамање, ваздушни оток мошнипца п других делова.

Аво компсија при прегледу не може да закључи ни по изгледу обвезника, ни по чему другом да он пати од

које болести, примиће га као способна, и упутити у вој--

ску с наводом болести п примедбом, да се узме у војну болницу на осматрање. Комисија се не сме обзџрати на сведоџбе, које рекрути поднесу било од лекара било од ма кога другог, него ће радити по свом нахођењу и убеђењу.

Кад је свршен понаособни преглед обвезника, на којима није ништа прпмећено, онда се понаособ прегледају п они, којп су у почетку прегледа са уочљивим манама били издвојени. И код њих се поступа на исти начин.

Џри оцени га родове војске важп следеће:

1. Пешак, артилерист, пионир и понтопир носе све своје потребе већином на себп, пешаче и раде тешке пољске радове. По томе они треба да су окретни, снажни и здрави; да имају јак врат, широке прси, развијене мишиће крешке руке и потпуно здраве ноге.

2. Коњаник не носи много на себи, и не маршује пешице. Обвезници, дакле, који иису у стању добро ла пешаче, али су иначе здрави п имају руке, здраве и јаке, могу се узети у коњицу.

8. Возар п болнпчар имају да товаре п истоварују терете, а болвичари још п болеснике да негују. СО тога ће се за њих узимати обвезници, који подносе више за те службе.