Vojna administracija : I i II sveska

210

Број питомаца ин ближе уређење ових школа одређује министар војни.

Члан 80.

· Кад нарочито потреба захте, могу се у нашу војску примити официри из страних војсака и то само у ниже 'офицпрске чинове, а у чину што су га имали у страној војсци; но за ово ваља: 1-во да постану српски грађани, 2-то да имају уверење о добром владању и тамошњој ваљаној служби и д-ђће да положе прописани пспит за који је чин тај условљен, а најдаље у току прве године.

Члан 81.

У мобилном и ратном стању може Краљ подарити већи чин, без пкаквог призрења на проведено време и испите.

Но они официри, који су у мобилном пли ратном стању добили чин потпоручника, за који се испит полаже, а они га нису положили; дужни су да положе пспшт за овај чин у току две године, од дана када су га добили, Ко овај пепит не положи, стављаће се у покој; но ако не бп имао 10 година службе, добијаће на име издржања 30%, од своје систематичне плате.

Од полагања овог испита изузимају се само онп 0оФпцири, којп су у рату добили чин потпоручника за какво одлично ратно дело, које је наредбом војсци обзвањено.

Члан 82.

Само оицири п подофицири у дејствптелној служби могу се произвести у следећи чин, а производство бива по родовима војске и струкама, на два начина: по избору и по рангу.

Чинови подофацирски, потпоручника, капетана П класе, мајора, пуковника ш ђенерала, дају се по избору после испуњених услова у члану 27. а с обзпром на бољу спрему, способност пи ревност у служби; остали пак офпдирски чинови дају се по рангу, но п ту ако су у свему