Vojna administracija : I i II sveska

213

8., Усљед напуштања службе пре уважења оставке поред казне прописане војно-судским закоником.

У свима овим случајима официр губи чин, а са тим и сва права чином скопчава; само у случајима под 2. и 8, задржава права, која имају чиновници, по закону о чиновницама грађанског реда (чл. 82). | Е

Офиппр, који је на тај начин изгубио чин, подлежи обвези служења у резерви и народној војсци, према његовим годинама, без призрења на чин којп је имао.

Но официр може дати и оставку на државну службу, ако је у опште обавезе своје испунио, и ова оставка може му се уважити Краљевим указом. У овом случају, официр задржава титулу чина, којп пма, са додатком „у оставци“, а губи сва остала права, која су са чином скоичана.

Официр у оставци може се поставити за резервног официра са чином који пма, ако је још у годинама обвезе служења у војсци, и ако његово неупутно понашање нпје дало повода за оставку. Но п пначе, он се може употребити у редовној илп вародној војсци, према његовим годинама, само на положаје, који одговарају чпну који пма.

Оицпру се неће оставка уважити у време мобилпзације и рата, као п онда, кад бп то захтевали више службени обзири. Ко би, било у једном илиу другом случају, службу напустио, сматраће се као бегунац.

Члан 89.

Чинове подофицирске дају командантл по прошсу Краљеве уредбе. Подофпцир губи чин усљед судске осуде, сходно прописима војно-судског п казненог законпка, као и за крпвице, према прописима дисцпплинске уредбе.

0 равним положајима официра.

Члан 40. Официр може бити у положају: 1. Дејствителном (активном); 2, Не дејствитедном (не активном);