Vojna administracija : I i II sveska

98:

дирао. Догоди лисе притом каква непсправност, он мора одмах о томе старешину известити ;

Т., Овако се у свему поступа п са експедирањем полу-званичних писама т. ј. завију се, запечате званичним печатом, адреспрају, заведу у разносну књигу, па пошљу куда треба. Но на адреси полузваничнога лисма и то доле на левој страни завоја, треба увек метути у место нумере реч — „службено“, иликао што у закону поштанском стоји: „президијално“. На све ово треба особити строго пазити, кад се писма шаљу поштом.

8. Ако је која команда на страни, па јој се писмо не шаље поштом, него по особеном лицу — обично по коњавику — онда се разносна књига уз писмо не шаље, него се у књизи потпише коњаник, који писмо носи; или ако писати не зна, експедитор тачно забележи, коме је и кад писмо предато, да однесе и преда. Коњаник на предато писмо узме од примаоца реверс, који по повратку преда експедитору. У реверсу мора бити назначено : који је писмо примио, од кога, кад, у каквом стању, под којом нумером и гдп.

да овако пошиљање писма по коњанику мора се имати кожна торба, у којој ће коњаник писмо да носи, те да неби покисло или ипаче покварило се;

9, Ако је писмо, које се на овај начин шаље, хитне природе, онда треба на њему назначити „хитно“, па за тим подвући га један пут, два пут илитри пут, и ово се мора објаснити коњанику, те да зна свој ход по томе удешавати. У првом случају, т.ј. кад је само један пут подвучено, коњаник иде ходом, али незадржано; у дру“ гом случају т. ј. кад је два пут подвучено, коњаник иде касом а у трећем случају трком.

10. Но, кад је писмо од особите важности, онда се уз писмоношу шаље још један или више коњаника, те да у случају ако 6п писмоноша пао, убио се или би му се пначе што догодило — може други или трећи коњаник писмо одмах узети пи даље носити.

ВОЈНА АДМИНИСТРАЦИЈА 8