Žena dvadesetoga veka

Зуце

261

Јерусалимско краљевство, живот Јованке од Арка, и све то хоће се за годину дана да сабије у мале мозгове са појединостима, о језику, књижевности, уметностима, и наравима. Сад још треба географија, тропски ветрови, плима и осека, земљини обрти, реке и језера, планине, људске расе, животиње, знатније биљке, имена држава са њиховим престоницама и главним трговачким пристаништима.

Обичајно право остављено је за последњу годину учења. А ми имамо у дванаест година, нешто мало рачунице. Најпре четири основне радње. Каже нам се да ће се деоба показивати само практички, што ће рећи да ће нам философију показати само за три правила. Пооле ћемо проучити обичне разломке, десетичне бројеве, и метарску систему, и о тим ћемо се за ову годину одужити према рачуници. Показаће нам се мало и геометрије, али је то тако мало да не вреди о њој говорити.

Нема Физике, нема ни Хемије, па ни 30ологије, ни Ботанике.

Од живих језика предају се само немачки и енглески. О италијанском и шпањолском нема ни помена. За тим долази цртање, два часа на недељу и, мислим, шивење и вез, за које не видим оделитога програма. То је јамачно моја грешка. Мора да сам га превидео, а њега ће морати негде бити. Мислим да је довољно