Žena dvadesetoga veka

сл Него се још може рећи да, захваљујући јевтиној аренди и брзој прелазности имовине из руку у руке, скоро ће нестати и последњих нерадника. Ван ошште радионице, остаће само старци, немоћни, и удовице. Данас све породице осем веома малога изузетка, живе од рада свога домаћина. Лепо је то казати да жена. ради унутра у кући, и да, у веома много случајева, њезин рад, бројем процењен, вреди колико и рад мужевљи ; тек ово стоји те стоји: да породица живи од домаћинова труда.

У ратарству, где женина радња има своје место, и чак место велико, главни рад није нимало рад женин. Човек реже бразду, човек гради плуг, човек ђубри њиву, човек сеје семе. У индустрији су послови подељени, тако једни су послови гвожђарски, други дрводељски, трећи каменарски, а четврти земљарски. · Жеене никад не иду у лов, нити хватају рибу, бар не иду у оно велико хватање риба. Не пуштају се ни на море. Осем индустрије ткачке и услуга домаћих, њихова рођена слабост крати им готово све ручне занате. То што оне мање улажу у задружну имовину, објашњава и то што мање власти имају у породици.

Пријатељи женскога ослобођења приморани су тражити женама посао који се добро плаћа. И они су по вољи послужени у тој борби напретком науке, онако исто као што су у