Žena i socijalizam
Ф 47
415
требни за експбврциментисања и рад. Већини школа су потребне сале за борење, пливање и играње. У вишим школама у борењу, пливању, веслању и марширању образоваће се и женски пол.“
Социјалистички систем васпитања учиниће још више. Својски регулисан и уређен и под добру контролу став“ љен, он ће трајати до доба када друштво призна својој младежи да је пунолетна. Тада су оба пола у најпунијој мери способна да одговарају свима правима и дужностима у сваком правцу. Тада ће друштво сигурно имати васпитане, ваљане, у сваком погледу развијене чланове, људе којима ништа људско неће бити страно, који ће бити упознати са својом рођеном природом и својим рођеним бићем, као и са бићем и стањем друштва у које они као пуноправни ступају.
Тако ће код наше данашње младежи нестати рђавих навика којих је уз дана у дан све више и који су природна последица трулежи и распадања друштвенога стања: разузданост, немање дисциплине, неморалност и груба жудња за уживањем, што се показује нарочито код омладине виших просветних завода, гимназија, по-
литехника и универзитета, греси које изазивају и појачавају разореност и неспокојство домаћег живота и отровни утицаји друштва. Исто тако врше своје опаки утицаји фабричког система, рђавих станова, необузданости и напуштености младежи у годинама у којима је човеку највише потребно обуздовање и васпитање да сам себи себе пази и сам собом влада. Сва ова зла ново ће друштво избећи и без употребе принудних средстава. Друштвене установе и духовна атмосфера која ће са овим нестати и друштвом завладати учиниће та зла немогућим. Као што у природи болести и уништења организама могу да наступе само тамо где се врши процес распадања, тако и'у друштву,
Нико неће хтети порицати да данашњи систем наставе и васпитања болује од великих и опасних мана,
# дтпемкатасћез ВИ итесезел, уоп РгоГеввог Бг. Еп] Натг5Кпасће. Научни прилог годишњем извештају друге варошке реалке у Берлину. Озбетп 1894. от пега Мемав.