Žena
48 ЋЕН А
је добро испери, а испери и цев од гуме у сланој води и метни је затим у хладну воду. Цев од гуме мора бити што може бити краћа.
т. Од осмога месеца подај детету сваки дан 1—2 кашичице пажљиво скуваног добро исецканог зеља, а мало касније подај му и скуваног разкачканог воћа.
8; Нека ти дете буде увек чисто!
Купај га дневно у топлој води (26 гради Реомира, или 82:/, гради Целзија). (Опери детиње очи чистом водом. Чим дете добије зубе, можеш му прати и уста, пре не. Сасецај детету уредно нокте.
Чим су пелене мокре промени их. Пелене п прашак за посипање не треба штедити.
Детиње рубље, постеља и соба нека буду чисте.
Не дај детету ништа у уста да сиса
9. Дете треба да има што више зрака и светлости. Носи га кад год је могуће из собе. Свакп дан проветри постељу и собу. Не утопљавај много дете и не увијај одело око њега.
10. Кад се дете поболи, вови лекара. И не дај болесном детету ништа осим лаког теја, док лекар не дође.
Деца која се одхрањују флашицама поболе се често.
Деца која се одхрањују на мајчиним грудима поболе се ретко.
Материно млеко је најбоља одбрана противу болести.
Уз ова златна правила треба да додамо јоши ове савете: Ако мати мисли да има врло мало млека, или ако се иначе појави каква тешкоћа при дојењу треба да вове лекара, а не да се олако одрече дуж ности своје. У Немачкој има у сваком већем месту лечник који бесплатно даје савета сиротим матерама које доје децу. Код нас на жалост тога нема, али би и наше општине или добротворне задруге требале да. удесе са лекаром за дечије болести, да се прими ове дужности. Прва три дана, док не дође млеко подај детету слабо ошећерисан теј. Храни дете мирно и ако ћеш бити првих дана слаба. Има врло мало 6болести које не дозвољавају матери да доји. Али то треба да одреди лекар. Пре дојења треба опрати груди са мало разблаженпм шпиритусом, то ће спре-