Zlatiborski pravnički dani
Златибор 2009 Социјална права и економска криза
С обзиром на појаву глобализације у процесу економске либерализације, повећан је осећај угрожености међу радницима и њиховим породицама широм света. Глобализација је мач са две оштрице. Земље које су на вишем технолошком нивоу и које имају институције за управљање, трговину и инвестиције, као и квалификовану радну снагу, имају изгледа да профитирају у поређењу са онима које су на слабијем нивоу. Ипак, са становишта већине радника, постоји страховање од негативних утицаја глобализације. Извештај Светске комисије за социјалну димензију глобализације овако је то сумирао: Виђена очима огромне већине људи, глобализација није задовољила њихове основне и легитимне аспирације ка пристојном запослењу и бољој будућности за њихову децу. Многи од њих живе у паклу неформалне економије без формалних права и у окриљу сиромашних земаља које несигурно опстају на маргинама глобалне економије."
Једна од препорука Комисије која се односи на предмет овог рада је неопХодност "минималне социјалне заштите појединаца и породица ... као дела Социо-економске доње дозвољене границе глобалне економије" (стр. х и). Следили смо овај концепт "социјалне доње границе" кроз ширење концепта социјалне сигурности.
У ствари, пре неког времена иницирана је расправа око проширивања концепта социјалне сигурности у земљама у развоју. Дрезе и Сен су у свом значајном раду "Глад и друштвена акција" "поставили шири концепт социјалне сигурности издвајањем два различита аспекта: заштиту и подстицање. Први се односи на "задатак спречавања опадања животних стандарда", док се други тиче "побољшавања општих стандарда живота и експанзије основних могућности становништва"
Уколико се прихвати постојање потребе за ширењем садржаја социјалне сигурности изван њеног садашњег ограничења на социјалне системе за превладавање непредвиђених ситуација, за шта ћемо се ми овде залагати, може се направити разлика између основне социјалне сигурности која се остварује у систему социјалне помоћи и социјалне сигурности за случај непредвиђених околности која се остварује системом социјалног осигурања, односно условне социјалне сигурности. Међутим, овде треба истаћи да се основном социјалном сигурношћу првенствено обухвата димензија недостатка, док условна социјална сигурност првенствено узима у обзир димензију непо-
У ILO: "A Jair globliyation: Creating opportunities for all. International.Labour Office, World Commission od the Social Dimenzion of globalization, Geneva, 2004, p. X). “ Dreye,J;Sen,A,:Hunger and public action, Oxford, Oxford Univerzty, 1989, p.16. in: Kannan, Social security in a globalizing world, op. cit. str.20). 480