Zlatiborski pravnički dani
Златибор 2009 Социјална права и економска криза
2.1. Дефиниција пензије У литератури могу да се пронађу бројне дефиниције пензије. Код дефинисања овог појма аутори су водили рачуна о његовим аспектима, пре свега финансијском и социјалном те правном аспекту. Такође, не прибегавају дефинисању општег појма "пензија" већ његовим појавним облицима.
Старосна пензија је периодична исплата која треба да: - одржи приход корисника након пензионисања и/или - обезбеди приход у старости.
Пензија је такође и средство социјалне заштите, новчана социјална накнада која штити од ризика у старости, која може имати карактер социјалне помоћи и/или социјалног осигурања.
Пензија која се администрира у оквиру посебне институције социјалног осигурања и финансира из доприноса, представља накнаду социјалног осигурања.
Уколико се пензија финансира из буџета она има карактер социјалне помоћи и обично се назива социјална пензија.
2.2. Циљеви пензионог система и улога државе
Основни циљ сваког добро уређеног пензионог система и пензионе реформе треба да буде успостављање дугорочно одрживог система који ће на бољи начин да штитити од ризика старости, инвалидности и смрти. У реформисаном систему треба да се настоји да се боље повежу уплаћени доприноси и висина пензије те да се утврди нови однос солидарности.
Генерално гледано, пензиј ски систем има више циљева, али најважниј и су:
- уједначавање потрошње - смањење сиромаштва.
Према хипотези о животном циклусу, неопходно је одржати животни стандард на нивоу пре пензионисања, односно са становишта појединца, неолходно је обезбедити у старости механизам уједначавања потрошње.
У традиционалним друштвима механизам уједначавања потрошње и обезбеђивања прихода у старости почива на подршци међугенерацијске породице. У модерним друштвима нестаје традиционални ослонац на породицу и ту улогу преузима пензиони систем.
Пензиони систем сматра се адекватним уколико испуњава два главна циља: спречавање сиромаштва у старости (обезбеђивање апсолутног нивоа прихода тј. апсолутног животног стандарда) и одржавања прихода у старости који су у складу са оним што су појединци раније зарађивали (одржавање релативног животног стандарда).
491