Zlatiborski pravnički dani

Златибор 2009 Социјална права и економска криза

4. Пензиони систем у Србији, реформе током последњих година

Проблем у финансирању пензија у Србији појављује се још средином 1980тих година, појавом дефицита у ПИО фонду, да би максимум достигли током 1990-тих година у време кризе, санкција и економског пропадања. Смањење броја запослених, избегавање плаћања доприноса и раширена сива економија донели су смањење броја осигураника (обвезника плаћања доприноса). С друге стране, дошло је до брзог раста броја пензионера, пре свега због врло релаксираних услова пензионисања. Чињеница да су пензионери представљали значајно бирачко тело, условила је да се прилагођавање пензијско-инвалидског система финансијским могућностима врши путем мање видљивих, суптилнијих начина: повећањем стопе доприноса (32%), пролонгирањем рокова између исплата (годишње није исплаћивано 12 пензија), смањења су вршена на незаконит начин (Уредбом владе Србије) и исплате су вршене боновима за струју.

Кумулирана криза 1990-тих довела је до тога да је крајем 2000. године у Србији било 1,5 милион пензионера. Просечна пензија је износила 90% просечне плате, а удео пензија у ДБП је достигао скоро алармантних 15%.

Значајан свеобухватни преокрет у приступу економској политици у Србији започет је 2001. године, имплементацијом економског програма у циљу либерализације економије и побољшања макро економске стабилности. Спровођењем реформских политика Србија је приступила изградњи савременог привредног система, који постепено усваја вредност тржишне економије.

Једна од значајних реформских политика је реформа пензијског система. Основни циљеви реформе су:

!. Унапређење ефикасности и делотворности пензионог система модернизацијом и јачањем институционалних капацитета.

2. Побољшање наплате свих социјалних доприноса и пореза на зараде. 3. Побољшање услуга за кориснике накнада, осигуранике и обвезнике доприноса.

4. Смањење административних и осталих законом прописаних издатака послодаваца и осигураника.

Сл

Унапређење администрације пензионог система.

Повећање транспарентности и интегритета обавезног социјалног осигурања и пореза на зараде.

7. Развој капацитета за креирање политике развоја пензионог система. 8. Поспешивање даљег развоја финансијског сектора и тржишта капитала. 9. Унапређење анализе и праћење процеса.

10. Боља обавештеност јавности о пензионом систему.

493