Zlatiborski pravnički dani

Златибор 2009 Социјална права и економска криза

Други значајни вид подстицања регионалног развоја, у периоду када није био донет Закон о регионалном развоју је оснивање кластера.

Иако се тежи глобализацији и стварању јединственог тржишта, кључне препоруке владама, и развијених и земаља у развоју су, да свој привредни развој заснивају на подстицању и развоју локалних кластера.

Кластери укључују предузећа из једне делатности, али и из вертикално повезаних делатности, произвођаче комплементарних производа, провајдере инфраструктурних услуга, институције које обезбеђују тренинге, информације, истраживање и другу техничку подршку, као и посебне агенције за успостављање стандарда. Кластери могу да укључе и привредна удружења, као и друга тела приватних предузетника која им служе за подршку (Хамлет, 2000).

У успешном вођењу послова и повезивања предузећа у кластере, огроман значај има концентрација истраживача, консултаната и лабораторија на одређеном простору. Тиме се олакшава и директна размена идеја, очување пословних тајни и иновација, али и већа флексибилност и могућност преласка радника из једне организације у другу у оквиру самог кластера.

Кључне користи формирања кластера су да се стварају оквири за сарадњу, врши ослањање на постојећу инфраструктуру, помаже изградња заједничког правца активности, подстиче економија, фокусирају боље плаћене и конкурентне гране, усмерава се и координира употреба постојећих ресурса као и обезбеђење информација, омогућава се виши ниво конкурентности, ублажавају међугрански конкурентски страхови (гради се поверење и сарадња).

Као проблем, може да се појави избор гране и нивоа стратегије (држава, регион, локални кластер), избегавање стварања подела у пословној заједници, скептицизам међу приватним предузетницима, природа политичког система ! традиционалне образовне институције, доминација великог бизниса, брз одговор јавног сектора, институционалне баријере, ризик избора добитника и губитника.

Интерес сваке државе и Владе је да уоче постојање оваквих потенцијала и да их подржи, како би на тај начин усмерила заједничко деловање свих битних стејкхолдера на подручју одређеног региона.

У буџету Републике Србије је за 2009. годину предвиђено 30. 000.000,00 динара за подстицај развоја кластера. Услов за финансирање кластера је, да се по том принципу повеже најмање 9 предузећа и 3 пратеће научне институције или организације научног карактера. Приоритет у 2009. години је иновативност и извозна орјентисаност кластера, оспособљавање менаџмента кластера и очување броја запослених у кластерима.

503