Zlatiborski pravnički dani

Златибор 2009 Социјална права и економска криза

словних инкубатора. У 2008. години обезбеђено је 122,2 милиона динара за ове намене, а све активности утицале су на повећање броја активних пословних инкубатора у Нишу, Прокупљу, Бору, Књажевцу, Зрењанину, Новом Саду и Београду.

Успостављањем пословних инкубатора доприноси се одрживости нових компанија и отварању нових радних места, а самим тим постиже се и повезаност и пружа систем подршке развоју и кооперацији предузетништва на локалном нивоу. На основу досадашње праксе утврђено је да чак 80% предузећа која изађу из бизнис инкубатора успева да опстане упркос конкуренцији. Стимулисање најнеразвијенијих подручја и запошљавање у њима омогућава се и путем развојних кредита Фонда за развој. Ови кредити предвиђени су за постојеће радње и предузећа, а служе за куповину пословног простора, набавку основних и трајних обртних средстава. Предност имају они привредни субјекти који запошљавају лица са евиденције незапослених. Средства су ограничена на износ до 2 милиона динара за радње, односно не постоји ограничење када су у питању предузећа. Рок отплате је од 3-7 година, а грејс период 12 месеци. Каматна стопа је на годишњем нивоу, а инструменти обезбеђења зависе од степена развијености општине:

- – за најнеразвијеније општине камата: 1%, хипотека 1:1;

- – за неразвијене општине: камата 2%, хипотека 1:1,5;

- – за остале општине: камата 3%, хипотека 1:1,5.

Значајну улогу у подстицању регионалног развоја има и формирање индустријских зона, где се улагањем у инфраструктуру обезбеђују услови за привлачење страних инвестиција, регионални развој и запошљавање.

Појам и значај НУТС класификације за регионални развој

У неким случајевима регионална политика може да се релативно успешно води и у нехомогеним регијама. Да би се то остварило неопходно је да постоји квалитетна координација између носилаца развојне политике на нивоу државе, региона и локалних самоуправа. Поред тога потребна је и висококвалитетна јавна управа на нивоу општина која је способна да осмисли, координира и надгледа развојне пројекте (тзв. bottom-up приступ).

Ипак, у условима који владају данас у Србији, може се рећи да је нереално очекивати од највећег броја општина да испуне те услове, тако да је неопходно да постоји хомогеност регија, како на МОТ58 3, тако и на МОТ5 2 ниBOY, Koja Ou омогућила вођење квалитетне и комбиноване top-down u bottomир политике посебно у условима када је Србија добила могућност приступа предприступном фонду IPA (instrument of pre-accession assistance). Y okBupy

505