Zlatiborski pravnički dani
Златибор 2010 Остваривање и заштита социјалних права
Радина Тодовић, дипл. правник, државни секретар у Министарству рада и социјалне политике
РЕФОРМА СИСТЕМА ПЕНЗИЈСКОГ И ИНВАЛИДСКОГ ОСИГУРАЊА И ПРЕДЛОГ ИЗМЕНА И ДОПУНА ЗАКОНА О ПЕНЗИЈСКОМ И ИНВАЛИДСКОМ ОСИГУРАЊУ
Зашто је неопходна реформа система пензијског и инвалидског осигурања
Прилагођавање услова и права из области пензијског и инвалидског осигурања је трајан процес непосредно везан за демографске промене друштва, првенствено за старење и продужавање животног века становништва, односно односа између радно активног и издржаваног становништва.
Промена демографске структуре становништва са пратећим економским проблемима, ниском стопом запослености и ниском стопом раста друштвеног бруто производа, непосредно се одражава и на проблеме финансирања трошкова пензијског система.
У циљу стабилизације система пензијског и инвалидског осигурања (у даљем тексту: ПИО) и стварања услова његове дугорочне економске одрживости за будуће генерације пензионера, као и стварања услова за заштиту стандарда и редовну исплату пензија садашњих пензионера, континуиране мере реформе су нужност.
Носиоци пензијске политике су суочени са изазовом утврђивања праве мере између међусобно супротних циљева, као што су заштита стандарда садашњих пензионера и стварања услова за дугорочну одрживост система ПИО. Ова Влада се определила за постепено прилагођавање система реалним економским могућностима на средњи и дужи рок, имајући у виду да су од 2002. године већ спроведени оштри резови (подизање старосне границе, прелажење на бодовни систем обрачуна пензије, промене формуле за усклађивање пензија и сл.). Поред тога, проблеми у финансирању пензија су и последица економског стања целине друштва (ниска стопа запослености), тако да не могу само пензионери да сносе негативне последице економских проблема друштва. Из тог разлога се дефицит у систему ПИО покрива средствима буџета и води се рачуна о адекватном кретању пензија у односу на трошкове живота и зараде.
380