Zlatiborski pravnički dani
Златибор 2010 Остваривање и заштита социјалних права
Др Рајко Косановић“, Савез самосталних синдиката Србије
Мр Сања Пауновић, Савез самосталних синдиката Србије
РЕФОРМА ПЕНЗИЈСКОГ СИСТЕМА У СРБИЈИ
Увод
Под социјалном сигурношћу подразумевамо скуп (систем) социјално политичких мера, које друштво (држава) предузима са циљем да своје чланове осигура од социјалних ризика (болест, материнство, незапосленост, инвалидност, старост, сиромаштво и сл.) и превазиђе стање несигурности.
Систем социјалне сигурности у Србији састоји се од: а) система социјалног осигурања, 6) система друштвене бриге о деци, в) система друштвене заштите бораца, војних инвалида и цивилних инвалида рата; и г) система социјалне заштите.
Социјално осигурање је вид социјалне сигурности, којим се осигураним лицима, на принципима обавезности, узајамности и солидарности, обезбеђује здравствена заштита и материјална давања у случају настанка појединих социјалних ризика, као што су болест, старост, инвалидност, смрт и незапосленост.
Систем социјалног осигурања обухвата: а) пензијско-инвалидско осигурање; 6) здравствено осигурање, и в) осигурање за случај незапослености.
Систем социјалне сигурности Републике Србије, а у првом реду систем пензијског и инвалидског осигурања, налази се у великим финансијским тешкоћама.
Систем пензијског и инвалидског осигурања у Републици Србији, који је у великој мери урушен 90-тих година прошлог века, упркос покушајима његовог реформисања 2001, 2003. и 2005. године, на кратак и на средњи рок, налази се у кризи, односно у тешкој финансијској ситуацији. Основна слабост овог система огледа се у његовом дефициту, односно мањку прихода у односу на расходе.
Члан Радне групе за реформу пензијског система и примену добровољног пензијског осигурања - Подгрупа за измене и допуне Закона о пензијском и инвалидском осигурању, формиране од стране потпредседника Владе Републике Србије др Јована Кркобабића
387