Zvezda

Стр. 242

узношења хвале и благодарности свемогућному Богу за све благослове у овој години: — за благодатно време и плодородност земље, за благостање народа, за верност и храброст наших сународника, за славу нашс победе, за наду на праведан мир; — и да се помолимо и за то, дасе божанско руководство, што нас је досад водило ка безопасности и части, — смилује на нас и у идућим годинама. »У сведоџбу за све ово прилажем своју руку и заповедам да се удари овде печат Сједињених Држава. »Дано у граду Вашингтону, у 28. дан октобра, 1898 године нашега Господа, а 123 године независности Сјед. Држава.« Вилијам Мак-Кинлеј. Кардинал-камерлинг. Ово почасно и високо звање у папској цркви имало је од старина па све до најновијега доба ту незгоду, што се из њега није допуштало уздићи на папски престо. Акојепапа лично незадовољан којим виђеним кардиналом, он му обично подари титулу: »камерлинг свештене колегије кардиналске.» Тим звањем обдарио је покојни папа Пије IX свога кардинала Јоакима Печи, (садашњега папу Лава XIII) пошто је тридесет и две године провео на архијепископском престолу, у Перуџији, намеравајући тиме, да га савршено одвоји од наде на иапски престо. Али ово високо звање имало је опет везе с папским престолом. Кад папа умре, и кад је требало извршити ону чудну церемонију, што се зове »уверење о смрти папиној«, онда тек камерлинг ступа у своју праву дужност. Непознато је порекло ове церемоније и повод за установу њену. Али се зна да се она без камерлинга не може нити сме извршити. Церемонија се врши овако: Кардинал - камерлинг, окружен чиновништвом панскога двора, долази у собе где је тело упокојенога папе. У руци му је сребрна палица. Он скида покров. с лица његова и три пута удара покојника палицом по челу, узвикујући сваки пут име, које је имао покојни папа у свом кардиналском звању, нпр: Јоване ! Јоване ! Јоване! — После тога кардинал-камерлинг окреће се присутнима са изјавом, да је папа заиста умро; па онда хита да му скине с руке тако звани »рибарски ирстен" (печат папски). Церемонија се тим и завршује. Али се том церемонијом не завршују дужности кардинала-камерлинга. За све време докле је папски престо упражњен и док се нови папа не избере, кардинал-камерлинг важи као намесник и чувар »удове катедре« папске. Он располаже за то време и лицима и имањем ио својој вољи ; ужива све почасти панске, држи кл>учеве од соба, где ће бити избор новога папе, и за време избора, држи тамо под кључем остале кардинале, који у избору новога паие учествују. У ранија времена, камерлинг је могао ковати и новце са својим ликом до иншталације новога папе. Али, ако и није у обичају било бирати кардиналакамерлинга за папу, у ранија времена, опет се то уобичајило 20 фебруара 1878 године. Кардинал-камерлинг, Јоаким Печи, био је тога дана изабран за насљедника Пију IX, и ступио је свечано на престо 3 марта исте године, под именом: Лав XIII.

Купање ради одржавања лепоте. Готово све женске имају да се боре против два зла; једне страхују да се I не угоје, друге опет да не буду сувоњаве. За ове је друге лако; оне могу природи иомоћи па по вољи јести и пити, док се оне прве често пута на муке мећу само да добију што лепши облик тела. Код обе врсте игра велику улогу купање. У Паризу је сад мода купања на реду, веле да тело добија врло лепе облине — нарочито га госпође препоручују. Нинон де Ленкло, та вечита младост, решила се да употребљава таква купатила, кад је била врхунцу на своје славе и била је са успехом врло задовољна. Она се купаше петнаест минута пре но што би у постељу легла и после је добро спавала. — Сара Бернхард одржавала је своју лепоту купањем у теју. Кад год би ова велика трагеткиња одсела у какав хотел наређиваше она да јој се спреми вода за купање са неколико фунти теја. Да кожа остане глатка и без бора препоручује се купање у млеку. Још из давних времена знатне лепотице купале су се у млеку. Мадам Рекалгие купала се у млеку, а мадам Талије додаваше двадесет фунти јагода и две фунте малина. Катарина II царица руска купала се у тако врућем млеку да је једва могла издржати, само зато да се не угоји.

БЕЛЕШКЕ ИЗ КЊИЖЕВНОСТИ И У1ЕТН0СТИ Бјернсон, познати шведски писац пустио је у свет једну нову драму, политичког садржаја. Зове се „II. Ланге и Т. Пареберг«, а управљена је против политичких велможа, који с народом рђаво иоступају и презиру га. * Из »Искре« засебно одштампана, изашла је књижица »Лапот и проклетије у Срба" од Др. Симе Тројановића Књижица има два табака мале осмине, а етаје 3 динара. Ј а|5>-

НА1ШШ ШИНИСТРШЈЕ

Важно за трговце. За нову годину штампаћемо »Звезду« у 8000 примерака. Ко од г. г. трговаца пошаље оглас, који ћемо рачунати по обичној цени, молимо га у исто време да нам пошаље и списак својих муштерија, овде и унутрашности, како би му могли лист бесплатно послати.

Садржај: „ Душманима" (песма) — „Гуњави Таса" (свршетак) — „Из Хајнеовог „Новог Пролећа" (иесма) — „Где иоморануе зру" (наставак) — „Прстен" — „1\њижевност" — „Занимљиве ситнице" ..Еелешке из књиж. и уметности" — „Напомена администрације", Власници: Ст. М. Веселиновић и Павловић и Стојановић Штамп. Павловић и Стојановић дубров. ул. бр. 9. — Уредн. Ј. М. Веселиновић.