Borba, Apr 06, 1992, page 21
b š %
ДАНАС ЗАСЕДА КОНГРЕС ПОСЛАНИКА РУСИЈЕ
(BET
Нови испит за Јељцина
Председник је најавио корекцију економске реформе, „конкурс“ за министре и — јачање председничког система _
Москва. — Русија је поново политики прокључала и налази се у некој врсти „плишаног
грађанског рата“. Присталице и противници капитализма у Русији јуче су опет демонстри-
НОВА МАПА ЕВРОПЕ:
Још десет суверених држава
Београд. — Словачко национално веће очекује од Покрета несврстаних земаља пуно разумевања и помоћ у признавању „суверености Словачке. Овај апел уручили су јуче представници Словачког националног већа југословенском Форуму за припрему наредне конференције несврстаних земаља.
Гости из Братиславе обавестили су да ће се конференцији несврстаних убрзо
колективно обратити за помоћ и солидарност и асонијација европских народа и земаља које се боре за сувереност. Осим Словачке, у тој асоцијацији у оснивању активираће се и Шкотска, Северена Ирска, Каталонија, Баскија, Корзика, Бретања, Јужни Тирол, Сицилија и Европско-балканска исламска заједница која удружује муслимане у Грчкој и Бугарској.
рали улицама Москве и других градова са циљем да се на тај начин изврши притисак на депутатски конгрес који данас почиње у Кремљу и треба да одлучи — хоће ли Руска Федерација бити председничка или парламентарна република, хоће ли капитализација земље бити настављена или насилно прекинута, хоће ли пасти прва некомунистичка влада посткомунистичке Русије...
Конгресу — на коме ће Борис Јељцин, како се процењује, имати сигурну подршку 300-350 депутата, а против себе „антикапиталистичку _кохорту“ од 400-450 посланика најпре се обратио „Сверуски форум поборника реформи“; -он упозорава да се не дира у Јељцинова ванредна овлашће-
ПОНЕДЕЉАК, 6. АПРИЛ 1992. ГОДИНЕ 21
са демонстрација које је у центру Москве приредио, „Руски народни сабор“ који представља антијељцинску коалицију 22 политичке партије и покрета. ња, која му дају право да мимо парламента поставља министре и да издаје указе са законодавном снагом, јер ће се, у супротном, суочити са иницијативом за распуштање и конгреса и Врховног совјета Русије и расписивање превремених избора. Контраудар је дошао
КРИВЕ СУ АМБИЦИЈЕ: Руски председник Борис Јељцин
Сам Јељцин је иступио на сабору грађана Русије (одржа ном у исто време, само неко лико стотина метара даље) и оценио да ће на депутатском конгресу, „доћи до покушаја номенклатурног реванша“ који, како је рекао свим силама мора да буде осујећен. Пред седник Русије је истакао да би за сад претварање Русије у парламентарну републику би ло би равно самоубиству.
Ђ. БИЛБИЈА
НОВА ФАЗА ИТАЛИЈАНСКО-АЛБАНСКИХ ОД-
НОСА
Освајање старе пријатељице
Сусрет Ђанија де Микелиса и Салиха Берише у Драчу био је више него срдачан, уз ословљавање са „драги пријатељу“ и уз пољупце
(Од извештача „Борбе“)
Рим. — Кад је нови лидер Салих Бериша прослављао на тргу Скендербег тријумф своје Демократске странке и коначни пад комуниста, у земљи бункера, на трибини су били само амерички и немачки амбасадори. Да ли је то био ненаметљив знак да ове две земље лагано, али вешто освајају нову зону утицаја, међусобно се надмећући. Није то, вероватно, ни био прави повод да италијански министар спољних послова Ђани де Микелис у петак одлети до Драча и сретне се са новим вођом, али је сигурно допринео убрзању дијалога. И то баш сада, када је Рамиз Аљија, последњи комунистички вођа, објавио одлазак са политичке сцене.
Сусрет Ђанија де Микелиса и Салиха Берише у општинској згради Драча, био је, како јављају италијански извештачи, необично срдачан. И 40-годишњи албански кардиолог и венецијазски шармер, разговарајући директно, обраћајући се један другом по имену са „драги пријатељу“ и уз пољупце, као да су брзо изгладили неке неспоразуме из последњих месеци (Краксијеви социјалисти подржавали су Аљију, а Бериша је после победе одбио да прими италијанску делегацију). „Ми желимо да нас Италија води за руку у Европу“ — без устезања је рекао Бериша. „Одлучни смо да наставимо нашу свесрдну помоћ“, узвратио је шеф италијанске дипломатије. Пример Италије, мисли Бериша, требало би да сле-
-де и друге земље.
Италија је до сада упутила око 150.000 тона прехрамбених производа „старој пријатељици“ са друге стране обале Јадрана, укупне вредности око сто милијарди лира. Око хиљаду италијанских војника делило је ту помоћ, прелазећи
три и по милиона километара, укључујући и то и пловидбу 63 брода и летове четири хеликоптера. „Ова операција коштала је нашу армију месечно око десет милијарди лира“, прецизира генерал Антонио Квинтана. — Да нисмо пружили помоћ, шта би се догодило са овом земљом2
Уместо Италије ових дана почеће да пристиже помоћ и чланица ЕЗ. Предвиђено је да се пошаље најмање око 350.000 тона хране коју ће наставити да деле војници са Апенина.
Но, солидарност ће се сада преточити у нови, посве другачији вид помоћи и сарадње. „После тријумфа демократије Албанији је сада неопходно да извојује још две победе: обнову привреде и реконструкцију земље. Иначе, политички успех неће имати никакве последице“, као да је одредио јасне смернице шеф италијанске дипломатије. Дакако, Бериша је одмах прихватио пружену руку, додајући да је земљи потребно · отварање — фабрика, елиминисање незапослености и да очекује иностране инвеститоре. Министар Де Микелис наговестио је могућност прихватања Албанаца као сезонске радне снаге, али јасно стављајући до знања да се њихови закони морају поштовати и да никакве „дивље сеобе“ или „библијски преласци“, као што су били прошлог августа, неће бити прихватљиви.
Италија; очигледно, жели одмах да обнови старо прија-. тељство. Етапа солидарности и хуманитарне помоћи претапа се у етапу економског и политичког пакта. То је наговештај освајања до сада последњег затвореног европског политичког- острва. Но, утакмица неће бити лака, јер су своје пипке тамо већ пружили увек спремни Американци и све агресивнији Немци.
М. ВУКОТИЋ
ДР РАДОМАН БОЖОВИЋ У КИНИ РАЗГОВАРАО СА НАШИМ ПРИВРЕДНИМ ПРЕДСТАВНИЦИМА „Велики“
планови прошлост
Пекинг. — Председник Владе Србије др Радоман Божовић, који је у званичној посети Кини, јуче је са представницима југословенских предузећа у овој великој земљи разговарао о унапређењу економске сарадње Србије и Кине.
Председник Божовић је у разговору са нашим привредним представницима тражио да се упозна са конкретним резултатима у њиховом раду и упутио критике оним представницима који овде нису направили конкретне послове. Он је изричито затражио да се у најкраћем року остваре конкретни послови у размени и нагласио да привреда Србије није у стању нити жели да толерише неефикасност појединих представника у иностранству. Они привредни представници који немају резултате, морају бити враћени, а представништва њихових фирми попуњена људима који ће успешно радити, рекао је Божовић. Ако треба, поједина представништва могу бити и затворена, али ће на њиховом месту бити отворена представништва оних организација које ће допринети развоју размене Србије са Кином, а тиме и помоћи српској привреди.
Прошло је време зацртавања „великих“ планова и „очекивања великих шанси“, оценио је Божовић. :
(Tanjyr)
Помоћ Јапана југословенским избеглицама
Токио. — У Јапану је почела
широка акција прикупљања
помоћи за избеглице и друге особе погођене ратом у Југос-
· лавији. Акцију је, како је објав-
љено на прексиноћној годишњој скупштини Друштва пријатељства Јапан — Југославија, започело · руководство _ тог друштва, у коме се налазе еминентни јапански бизнисмени и познате личности из света науке и културе. (Танјуг)
ВАШИНГТОН О БОРБАМА У БОСНИ И ХЕРЦЕ-
ГОВИНИ
Угрожена мисија мировних снага
Вашингтон. — Размештање мировних снага Уједињених нација угрожено је распламсавањем борби у Хрватској и у Босни и Херцеговини — тврде америчке телевизијске станице. Извештавајући о озбиљном нарушавању прекида ватре у Барањи и код Осијека, као и у више делова БиХ, најгледанија информативна ТВ-мрежа Си-ен-ен (СММ) оцењује да би даља ескалација сукоба могла довести у питање договорени редослед стационирања плавих шлемова.
Упоредо са наговештајима да би наставак садашњих сукоба могао угрозити мировни план Уједињених нација, преносе се и уверавања команданта плавих шлемова, генерала Сатиша Намбијара да ситуација, мада озбиљна, неће утицати на мировну акцију. При томе се напомиње да је сада „блокирана“ Бањалука, град у којем треба да буде једно од командних места за 14.000 плавих шлемова.
У америчким извештајима о борбама у Босанском Броду и Купресу, као и о успеху добровољачке „гарде“ под командом Жељка Ражњатовића у заузимању Бијељине, истиче се да би ескалација оружаних сукоба могла утицати на исход одлучивања Европске заједнице о признавању Босне и Херцеговине у понедељак у Луксембургу. Сједињене Државе се у свом залагању за очување територијалног интегритета БиХ оп-
редељују за јединствену републику о чијем уређењу треба да се договоре сва три народа. Бу шова администрација је у ви ше наврата осудила сваки евентуални покушај било које југословенске републике да уг рози јединство БиХ. Како се очекује, Вишингтон ће при знати независност БиХ одмах након такве одлуке Европске заједнице. (Танјуг)
Илир Бочка примио амбасадора Богдановића
Тирана. — Министар инос траних послова Републике Алба: није Илир Бочка примио је пре кјуче амбасадора Радомира Богдановића који је недавно преузео дужност у амбасади Југославије у Републици Албанији.
У разговору је обострано изражено уверење о могућности напретка и даљег развоја билатералних односа између Југослави: је и Албаније у свим доменима од заједничког интереса. Подвучено је такође да је добросуседство, узајамни интерес и најбоља подлога за стабилност и програс у међусобној сарадњи.
Констатовано је да ће демок ратски процеси и промене које се на тој основи успешно остварују како у Југославији, тако и у Албанији, имати утицаја не само на унапређење међусобних односа, већ и на јачање стабилности, мира и сарадње на Балкану и у ширем европском простору.
(Танјуг)
ПРОМЕНЕ У ПРЕДСТАВНИШТВУ ЈУГОСЛАВИ-
ЈЕ ПРИ УН
Драгомир Ђокић вд шефа мисије
Уједињене нације — Искусни дипломата Драгомир Ђокић од петка је вршилац дужности шефа сталне мисије Југославије при Уједињеним нацијама. Ђокић је у Њујорк стигао у четвртак увече, а већ идућег дана је у седишту УН остварио контакте са највишим представницима администрације светске организа-
ције и својим колегама дипло матама.
Ђокић долази на место Дарка Шиловића, досадашњег сталног представника Југославије при УН, који је поднео ос тавку на свој положај и при хватио саветничко место у јед ном од пројеката УН за очување човекове средине. (Танјуг)