Borba, Jul 17, 1992, page 23
вовва
КАКО UĆI U AUTOBUS: Ponovo velike
gužve na stanicama GSP (snimio: A. Stanković)
ZBOG SMANJENIH ISPORUKA NAFTE
Linije skresane, putnici presedali
GSP dobio 54 tone nafte i u saobraćaj pustio 20 odsto manje autobusa u špicu i 50 odsto van vršnog opterećena 0 Danas — ništa bolje
Gradsko saobraćajno preduzeće i danas će voziti Beograđane sa smanjenim količinama nafte jer je juče iz „Jugopetrola“ stiglo obaveštenje da će GSP i danas biti isporučeno samo 54 tona goriva.
Zbog nedostatka goriva GSP je juče, u jutarnjem špicu, na ulice poslao 553 autobusa a van vršnom opterećenja putnike je prevozilo samo 227 vozila. Prema informacijama iz Dispečerskog centra ekipe mehaničara su od četiri ujutro do 14 sati, čak 48 puta izlazili na teren da bi opravile vozni park. Za sve autobuske linije urađen je program restrikcija, ali po izveštajima sa terena velikih zagušenja nije bilo. Sve linije „na struju“ juče su znatno pojačane. U saobraćaj je umesto 68, ubačeno 79 trolejbusa a od planiranih 102 u
mrežu GSP pušteno je čak 130 tramvaja. Trolejbusi na linijama „28“ i „41“ značajnije su ojačani a od juče ponovo je uveden i lokal „22“ koji vozi od Kalemegdana do Slavije.
Polasci „Lastinih“ autobusa u prigradskom saobraćaju skresani su na 40 odsto od potrebnih 20 tona nafte. Autobusi prema Obrenovcu koji po redu vožnjepolaze svakih 15 minuta juče su vozili svakih 30 minuta_i putnike vozili samo do Čukarice odakle su presedali na linije GSP.
„Lastini“ polasci za mesta koja imaju do pet polazaka dnevno nisu se juče ukidali dok su autobusi na frekventnijim linijama umesto svakih 15 ili 20 mi-
nuta polazili su svakog punog sata. 5. 5.
PROTEST STRANKE SAMOSTALNIH PRIVREDNI-
KA SRPSKOJ VLADI
Nova nacionalizacija
Vlada Republike Srbije po drugi put sprovodi nacionalizacija privatne imovine — tvrde u „Stranci samostalanih privrednika SPZ“. Prema rečima Nikole Radoševića, predsednika Saveta stranke, njen Zakon po kojem će predsednik Vlade imenovati direktora Republičkog fonda za penzijsko i invalidsko osiguranje samostalnih delatnosti kao i direktora istog fonda poljoprivrednika, privatnici su po prvi put lišeni prava da raspolažu sopstvenim sredstvima (pomenutog Fonda). Time im je oduZeto i pravo na raspolaganje тртадот Fonda u „Bulevaru umetnosti“ 10, koju su svojim novcem sagradili pre dvadesetak godina, a dovedena je i takozvana „posebna administraciJa“ koja će ubuduće voditi (tuđe) poslove.
U stranci „SPZ“ smatraju da se u novim odlukama Radomana Božovića „radi o najvećoj po-
vredi privatizacije — < pljački imovine građana — i to u momentu kada se u Saveznoj skupštini utvrđuje politika u korist privatizacije“. — kaže Radošević, sa 51 procentom deonica a to se sve finansira iz naših „privatničkih“ para, koje mi uplaćujemo“. Samostalni privrednici nezadovljni su i odlukom Vlade Srbije o odvajanju funkcije direktora republičkog Fonda samostalnih delatnosti i direktora Fonda poljoprivrednika. Naime, „poljoprivrednici“ su se u zgradu u „Bulevaru umetnosti“ 10, uselili pre desetak godina uz dopuštenje „zanatlija“, a funkcija zajedničkog direktora bila je samo formalna. Glumac, Ljubiša Samardžić više nema legitimitet“ tvrdi Radošević, „zato od njega tražimo ostavku da ne bi učestvovao u nacionalizaciji svojine korisnika Fonda“.
ТК.
PETAK 17.JUL 1992. GODINE 23
MOŽE LI GRAĐEVINARSTVO PREŽIVETI EKONOMSKU BLOKADU?
„Radimo — ne pitajte kako“
Građevinska preduzeća u Srbiji rade sa 50 odsto kapaciteta, 0 Dok ostali masovno šalju ljude kućama, u „Komgrapu“, razmišljaju i o produženju radnog vremena — bez naknade
I građevinarstvo sa 200.000 zaposlenih u Srbiji nakon uvođenja ekonomskih sankcija živi svoje crne dane. Sekretar Sekciје za građevinarstvo u Privrednoj komori Srbije, Nikola Vujinović kaže da zbog nedostatka nafte i građevinskog materijala, posebno betonskog čelika kupovanog u zeničkoj železari, već, nakon samo jednoipomesečnog trajanja blokade, ova preduzeća rade sa pola kapaciteta.
Mašine se pale svaki drugi ili treći dan a pored nedostatka goriva, kubure i sa nabavkom domaćih građevinskih materijala, jer srpske fabrike koje ih proizvode, kao i ciglane i cementare, većinom koriste uvozne a ne domaće energente.
U „Komgrapu“, jednom od vodećih građevinskih preduzeća sa blizu 8.000 radnika, neće se posezati za nepopularnom socijalnom merom prinudnih plaćenih ili pak neplaćenih dopusta. Ipak, saznajemo da će ovih dana, usred sezone radova, dvadeset procenata radnika (prinudno) otići na petnaestodnevne, redovne godišnje odmore. Član Upravnog odbora „Komgrapa“, Slobodan Milošević o tome kaže: — U slučaju da ne bude dovoljno posla bićemo prinuđeni da zaposlenima redovne odmore prolongiramo jednomesečnim pladćenim odsustvovanjem. Nakon toga bi se oni vraćali na posao, a drugi odlazili. Stav je Upravnog odbora da nijedan radnik ne bude proglašen ekonomskim ili tehnološkim viškom, ali je zato uvedena rigorozna kontrola neradnika.
Direktor GK holding korporacije Komgrapa D.D. Milorad Stojković, pak prognozira da
Nafte ima kod privatnika?
U jendom beogradskom građevinskom preduzeću udarno gradilište, umesto sa potrebnih 120.000 litara nafte, radi samo sa trećinom ovih količina. Ipak, šef komercijalne službe kaže da i nafte i betonskog gvožđa kod privatnika ima, ali da oni nemaJu para za nabavku većih količina. Šef, koji je iz razumljivih razloga molio da bude anoniman, dodaje da se i lično uverio da nafta koja može da se nađe kod privatnih firmi, stiže iz BiJjeljine. Tamo je veliki broj privatnika, da bi doskočio ekonomskoj blokadi, otvorio svoje filijale.
„Komgrap“ može i u uslovima blokade uz kakve takve pristojne zarade, preživeti do kraja godine. Obrazlaže to ne malom količinom zaliha građevinskog materijala.
— Ovaj embargo nas je pogodio jer ne možemo da transferišemo zarađene dolare iz inostranstva. Međutim, verujemo da će nam taj novac, nakon prestanka blokade, i te kako pomoći. Da bi prebrodili crne dane manadžment ovog beogradskog giganta razmišlja i o jednoipočasovnom produženju radnog vremena — bez naknade. Kako, pitamo Milorada Stojkovića, kad većina firmi šalje masovno ljude kući. — Radimo a kako to postižemo — ne pitajte — snalazimo se, kaže Stojković.
Z.M.
Poskupeli „Pobednik“ i „Cukarički“ taksi
„Čukarički“ taksi i „Pobednik“ od juče voze svoje mušterije po vi-
šim cenama. „Pobednik“ je prihvatio cenovnik „Beotaksija“ koji je poskupeo prošlog ponedeljka. „Start“ je 200 dinara, kilometar dnevne vožnje 70, a noćne 90 dinara dok je sat čekanja 300 dinara. Ako se
ee Eeee == елите.
NEZAVISNI SINDIKAT LEKARA: spontano okupijanje le-
kara na Vidovdanskom saboru, kada je rođen predlog o osnivanju Nezavisnog sindikata lekara Srbije, sinoć je u Domu omladine krunisano osnivačkom skupštinom, na kojoj je za predsednika privremenog Predsedništva (do izborne Skupštine) izabran dr Boško Jovičević. Novoosnovani sindikat neće više dozvoljavati obezvređivanje lekarskog rada, a njegova uloga postaće, ubrzanijom privatizacijom zdravstva sve značajnija, rečeno je na ovom skupu, kome su prisustvovali pored beogradskih kolepa i lekari iz Vršca, Valjeva, Sombora, Pančeva...
Ispred Srpskog lekarskog društva učesnike skupa, koji je počeo minutom ćutanja „za sve poginule u besmislenom ratu“ pozdravio jc profesor dr Vojin Šulović, najavivši i konačno formiranjc Lekarske komore, čime će se, kako je rekao, profesija otrgnuti od dosadašnjeg
„Zagrljaja“ državc.G. M.
taksi naruči telefonom, „Pobednik“ daje popust od 20 odsto.
„Čukarički“ je odlučio da cene „Beotaksija“ smanji za deset odsto pa Je „start“ i80, kilometar dnevne vožnje 65, noćne 80 dinara dok je sat čekanja kao i kod ostalih asocijacija, 300 dinara.
S. S.
OTVORENA PRVA „DOMACA KUHINJA“ JEFTINE HRANE
Krenuo srpski „Mek“
Branislav Vujinović, predsednik Privredne komore Beograda, simboličnim „presecanjem trake juče je u Ulici 29. novembra otvorio „Domaću kujnu“, prvi u lancu sličnih restorana koja će, kako je najavljeno, uskoro po celom gradu promovisati beogradska kompanija „Slavija“. Kapacitet prvog ovakvog restorana je 150 mesta, u njemu će se pripremati oko 5.000 najraznovrsnijih obroka po ceni za 30 do 50 odsto nižoj od najjeftinije u Beogradu!
— Cilj nam je da postanemo Mek Donalds za Srbiju, a sa više nego popularnim cenama od 130 do 150 dinara i vrhunskim kvalitetom, to nam i neće biti teško — zabeležili smo reči Davida Jovića, komercijalnog direktora. „Slavija“, deoničarsko društvo sa 60 odsto privatnog kapitala i daljom tendencijom njegovog porasta, najavila je i nove pogodnosti za potrošače. U uslovima nestašice benzina svakako je zanimljiva mogućnost dopreme robe u sve beogradske kvartove, koja će početi najkasnije za 30. dana. Tu je ı odloženo plaćanje za veće kupovine, kao i dodeljivalje besplatnog bona (za kupovine iznad 7.000 dinara) pomoću kojeg kupci u „Domaćim kujnama“ mogu besplatno da ručaju!
G.M.
Danas bez struje
Radova na električnoj mreži u Beogradu ima ı danas. Iz Elektrodistribucije poručuju da će zbog toga bez struje biti sledeći delovi grada: SO Novi Beograd — Treći bulevar od broja 64-86 i, Proleterske. solidarnosti broj 69A od 09-13 časova. Na teritoriji SO Čukarica bez struje će Ostati stanari Kolubarske ulice u naselju Rušanj i to od Beogradske do ulice 13. septembra od 09-17 časova, dok će u Barajevu bez struje biti selo Lipovic od 09-13 časova.
JADRAN (tel. 624-057) u 11, 13,30, 16, 18.30 i 21 „Dozerter“ režija: Živojin Pavlović, uloge: Radoš Bajić, Rade Šerbedžija
KOZARA (336-648) u 15, 17, 19 i 21„Posle ponoći“ SAD, akcioni; režija Jan Elinsberg, uloge: Rutger Hauer, Nataša Ričardson
BALKAN: (631-571) u 16, 18.30 i 21 „Vreli dani u Alabami“ SAD, režija: Džon Avent, uloge: Keti Bejtzs, Džesika Tendi
ZVEZDA (686-320) u 17.30, 19.30 i 21.30 „Tito i ja” domaći
20. OKTOBAR (687-182) u 13, 15, 17, 19 i 21 „Šerif iz Klama“ SAD, režija: Terens Jang, uloge: Li Marvin, Ričard Barton; 15,30, 18 i 20,30 „Prezidio“ SAD režija: Piter. Hajm,uloge: Šon Koneri, Mark Harmon;
ODEON (643-355) nema projekcije DOM OMLADINE (320-133) u 21.35 „Petrijin venac“, režija: Srđan Karanović; „Sabirni centar“, režija: Goran Marković
SAVA CENTAR (222-4851)
DOM SINDIKATA (334-849) Velika sala: u 18.30 i 20.30 „Hladan kao kamen“, SAD, Mala sala: u 19 i 21 „Visokc potpetice“ španski
DVORANA KULTURNOG CENTRA (621-174) u 17, 19.15 ı 21.30 „Vreli dani u Alabami“ SAD
KINOTEKA (336-612) u 18 „Dobar, rđav ružan“, (SAD, 1973.) režija: Serdo Leone, uloge: Klint Istvud, Li van Klif; u 20.30 „Udovica iz Vagona Gepa“(SAD, 1945.) režija: Čarls Barton, uloge: Bad Abot, Lu Kostelo KOSMAJ (327-279) u 17, 19 i 21 „Zatvorenih očiju“ britanski JUGOSLAVIJA (676-484) u 18 ı 20.30 „Vreli dani u Alabami“
FONTANA (602-397) nema projekci-
je
SLOBODA (618-126) u 11, 16.30, 18.30 ı 20.30 „Požudna braća“ SAD, crotski
PARTIZAN (642-670) u 11, 13, 15,
17, 19 i 21 „Anina opsesija“ SAD, erotski
ĐURO SALAJ (658-887) u 18.30 „Kuka“ u 21 „Visoke potpetice“
KAFE BIOSKOP „ADA“ u 20.30 „Okamenjena šuma“ režija: Arci MaJo, uloge: Hemfri Bogart, Bet Dejvis
ATELJE 212 (tel. 347-342) u 20 „Svećar“ Đordana Bruna, režija: Ljubomir Draškić
TEATAR NA SAVI (17-69-954) u 21 „Kontaktno sočivo“, režija: Dragan Tomić, uloge: M. Bihali, P. Totorović — Braca
Пи ТАИ Lo. KANU IJA!
KBC BEŽANIJSKA KOSA (hirurgija, urologija, interna) Autoput b. da
...601-322 KBC ZVEZDARA (hirurgija, urologija, interna) Dimitrija Tucovića 161 . .
. .. 414-322 TOKSIKOLOGIJA (ZA DECU DO 14 GODINA) Institut za majku i deie Бааоја јак са ВА у оте а ата ет 603-022 KLINIKA ZA OCNE BOLESTI: Višegradska 22 .............. 646-266 TOKSIKOLOGIJA: Vojno-medicinska akademija ............ 661-122