Borba, Dec 11, 1992, page 2
2 ПЕТАК, 11. ДЕЦЕМБАР 1992. ГОДИНЕ САВЕТ БЕЗБЕДНОСТИ УН О БОСНИ
Оштро упозорење осанским Србима
Њујорк. — Савет безбедности заложио се у ноћи између среде и четвртка да се размотре нове акције против босанских Срба, што је пре могуће, како би се обезбедило да хуманитарна номоћ стигне до житеља опседнутог Сарајева.
Међутим, чини се да су дипнломате разочаране по питању — какву акцију предузети7 Неки сматрају да би мере могле да укључе и успостављање такозваних „безбедних склоништа“ за босанске Муслима-
не или употребу авијације за заштиту хуманитарних конвоја. али наводе да ништа није договорено.
— Савет губи стрпљење рекао је француски амбасадор Жан-Бернар Мариме. — Што више осећамо да је Сарајево угрожено, више ћемо реаговати. Неки, пак, наводе да не очекују било какву акцију, бар не пре 20. децембра када се у Југославији одржавају избори.
Изјаву Савета безбедности о
Саопштење Савета безбедности
Саопштење Савета безбедности гласи: > „Савет безбедности узнемирен је најновијим извештајима да су српске милиције у Босни и Херцеговини, а посебно у Сарајеву, обновиле своје офанзивне акције, изазивајући тако бројне жртве и материјалну ште-
ту, доводећи у опасност безбедност
мировних снага УН (УНПРОФОР)
и међународних хуманитарних организација и претећи међународном
миру и сигурности.
Савет безбедности посебно је узнемирен извештајима да српске милиције у БиХ приморавају становнике Сарајева да се евакуишу из грала. Савет упозорава да акције којима се онемогућава достављање хуманитарне помоћи и приморавају житељи Сарајева да напусте град, укључујући и могућност етничког чишћења могу имати озбиљне последице по укупну ситуанију у тој републици:
Савет безбедности оштро осуђује овакве нападе као кршење већ ус-
војених резолуција и претходних договора, посебно када је реч о обустави непријатељстава, забрани војних летова у ваздушном простору БиХ, безбедности, хуманитарних операција за помоћ цивилном ставовништву и обнови снабдевања струјом и водом. Е
Савет безбедности захтева да се одмах обуставе овакви напади и све акције усмерене на спречавање достављања хуманитарне помоћи и присилно евакуисање становништва Сарајева.
Уколико се такви напади и акције наставе Савет безбедности ће бити примеран да, што је пре могуће, размотри предузимање даљих мера против оних који их спроводе или подржавају, како би обезбедио сигурност УНПРОФОР и међународних хуманитарних организација и смотућио УНПРОФОР испуњење мандата и повиновање свих страна
резолуцијама овог Савета.
ну“.
=
Савет безбедности ће се и надаље активно ангажовати на овом пла-
(Ројтер)
ДНЕВНИК
Сарајеву, на иницијативу Аустрије, прихватило је свих 15 земаља чланица. До ње је дошло након вести о офанзиви српских снага у Босни и Херцеговини којом је блокиран главни пут који повезује аеродром са центром града, а цивили одсечени од сваке хуманитарне помоћи УНПРОФОР. |
Савет безбедности је, такође, одбацио позив босанских Срба свим становницима Сарајева да напусте град у коме је око 380 хиљада људи под опсадом од априла.
Француска, Британија, Канада и европске нације чине контингент од седам и по хиљада „плавих шлемова“- у Босни који су до сада, оклевајући да примене силу, претрпели велике губитке. И САД оклевају, нудећи авијацију, али не и пешадијске трупе. Упитан више пута каква је разлика између америчке интервенције у Сомалији и операције у Босни, британски амбасадор Дејвид Хенеј је рекао:
— Снаге у Босни делују У сасвим другачијем окружењу, под командом и по правилима Уједињених нација. Кад је реч о успостављању „безбедних 30на“ за Муслимане у БиХ које управо проучава генерални секретар УН Бутрос Гали, предлог још нису прихватиле хуманитарне организације на терену. >
(Ројтер)
ВАШИНГТОН („ЊУЈОРК ТАЈМС“)
Нови корак-после избора
Башингтон. — Упозорењем босанским Србима да ће се предузети „хитне даље мере“ уколико се не обуставе напади на Сарајево, Савет безбедности УН је прексиноћ учинио корак ка активнијем војном ангажовању светске организације у Босни и Херцеговини, оцењују упућени дипломатски кругови у Вашингтону, који предвиђаЈу да ће следећи корак бити изгласавање резолуције о употреби силе ради спречавања активности српске авијације у зони забрањених летова.
Према истим изворима уследило би затим упућивање нових трупа ради стварања тзв. слободних зона за избеглице и, као трећа мера, вазАНКАРА Последњи час
Анкара. — Турска већ припрема једну војну јединицу од 300 војника за евентуалну војну међународну интервенцију у Босни процењујући да је питање дана када ће та одлука бити донесена. Јединица ће бити наоружана лаким оружјем, оклопним средствима и транспортерима тврди јучерашњи „Џумхуријет“. M. Предсједник Турске Тургут Озал изјавио је у јучерашњим медијима да подржава одлуку Владе о слању трупа у Сомалију и да је „за такве трупе у Босни“. Поново је запријетио „исламским самитом“ уколико се турским рецептом ограничене међународне војне интервенције на српске положаје не заустави „трагедија Босне“.
Та изјава раније је оштро критикована, јер у себи носи како кажу турски провладини коментатори „позив на џихад“ и „ис-
душни напад на положаје српских снага у Босни.
Угледни републикански сенатор Ричард Лугар изјавио је јуче у једној тв-емисији да је амерички председник Морџ Буш озбиљно забринут због развоја ситуације у Босни и посебно Сарајеву и да разматра какве би следеће потезе могла да повуче америчка администрација. „Еујорк тајмс“ јуче примећује да коначна одлука о томе шта би могао да буде следећи корак Савета безбедности у Босни, неће пасти пре предстојећих избора у Србији, 20. децембра.
У америчким медијима и једном делу политичких
за Сарајево
ламску војну интервенцију“ за коју се у Анкари тврди да „није могућа без учешћа САД“. Турски политичари и штампа јуче опет шире страх да је „Сарајево пред падом“ и да Срби врше припреме за „заузимање посљедњег бедема државе БиХ“. Коментатори вјерују да је за Босну куцнуо посљедњи час који ће трајати до краја године „колико Сарајево може да издржи“. Неки листови најављују жестоке притиске на међународне форуме за војну интервенцију. „Џумхуријет“, рецимо, тврди да ће се Турска у Бриселу, Штокхолму, Единбургу и УН поново заузети за ту опцију и уколико не успије тражиће укидање ембарга на оружје, а на крају, ако и то не прође, онда формирање з0на безбједности за становништво Босне. (Танјуг)
структура, иначе, последњих дана је појачано залагање да се помогне опозицији у Србији и посебно савезном премијеру Милану Панићу као противкандидату председнику Србије Слободану Милошевићу.
Танјуг сазнаје да је америчка страна упутила и захтев албанском председнику Салију Бериши да изврши притисак на косовско-метохијске Албанце да изађу на предстојеће изборе како би увећали шансе југословенске опозиције на децембарским изборима. Бериши је, како сазнајемо, такође саопштено да Вашингтон не мења позицију и да Албанци на Косову не могу да рачунају
ХАГ
Ако може у Сомалији...
Хаг. — Холандски премијер Руд Луберс заложио се јуче за војну интервенцију у Босни и Херцеговини, јавља агенција Ројтер позивајући се на холандску агенцију АНП.
— Није ме брига ко ће покренути иницијативу. Мислим само да је скандалозно што то можемо учинити у Сомалији, а неиу Југославији — рекао је премијер обраћајући се Парламенту.
Луберс је још додао да ће његова влада извршити притисак на лидере земаља ЕЗ током састанка у Единбургу да од Савета безбедности УН затраже да интервенише због готово свакодневног нарушавања ваздушног простора над Босном, од стране српских снага. (Ројтер)
МАДРИД
Страх за шпанске шлемове
(Од дописника „Борбе“)
Барселона. — Пре него што је заједно са премијером Гонзалесом и министром економије Солћагом отпутовао у Единбург на самит дванаесторице, шпански министар иностраних послова Хавиер Солана изјаснио се у спољнополитичком одбору шпанског Конгрсса против евентуалне војне интервенције у БиХ, јер сматра да би примена силе у заустављању кршења резолуције Савета безбедности којом
се забрањују војни летови над територијом БиХ, довела у
· опасност животе шпанских
војника у саставу плавих шлемова. Шеф шпанске дипломатије изразио је бојазан да уколико међународне снаге буду почеле да нападају и руше српске авионе који крше поменуту резолуцију, војници у саставу плавих шлемова могу постати мета „српске освете“ и жртве читаве акције.
i ВБ. СТАНКОВИЋ
КАИРО
Арапска лига за исламске снаге
Каиро. — Генерални секретар Арапске лиге Есмат Абдел Мегид јуче је изразио наду да ће Савет безбедности Уједињених нација (УН) изгласати за Босну и Херцеговину сличну резолуцију као за решење проблема у Сомалији, и поздравио идеју о стварању исламских снага које би биле упућене у помоћ муслиманима у БиХ.
Мегидова акција — разговори са шефовима дипломатија
неких исламских земаља уследила је само дан пошто је у Савету безбедности српска страна у БиХ оштро упозорена да ће „даље мере“ бити предузете уколико напади на снаге УН и хуманитарне конвоје буду настављени и пошто су Уједињени Арапски Емирати предложили да се оформе исламске снаге које би интервенисале у Босни и Херцегови-
о (Танјуг)
ВИЦЕ-КАНЦЕЛАР АУСТРИЈЕ
Удар на ЈНА-четнике
Беч. — Аустријски вице-канцелар (потпредседник
владе) Ерхард Бусек, изјавио
је јуче у Бечу да је војна интервенција против Срба „једини начин да се цивилно становништво Босне и Херцеговине избави од свакодневних ужаса“. Како је саопштила служба за штампу Бусекове Народњачке (демохришћанске) партије, заменик шефа аустријске владе се заложио за војне ударе на центре за снабдевање „југословенске народне армије, односно четника“. Истовре-
L
MEHO, сматра Бусек, беспре-
корним спровођењем ембарга“
Уједињених нација треба спречити сваку могућност снабде-
вања „такозване Југословенске _
народне армије која води рат“.
„југословенска народна армија“ је, по Бусековом мишљењу, крива за ратне злочине, етничко чишћење и повреде људских права у БиХ, па јој за то, сматра он, треба судити пред специјалним међународним судом. Бусек се, истовремено, заложио за укидање виза за све избеглице из Босне и Херцеговине. (Танјуг)
ПЕКИНГ
Мирно и рационално решење
Пекинг. — Званични представник кинеског Министарства иностраних послова јуче је потврдио да је Кина позвана да учествује 16. децембра на конференцији у Женеви, на којој ће бити разматрани проблеми бивше Југославије, посебно рат у Босни и Херцеговини. |
Кина подржава акције међународне заједнице које су усмерене на то да се нађе мирно и рационално решење за кризу у БиХ — нагласио је ки-
нески представник у редовном сусрету са новинарима. Он је, такође, рекао да Кина жели да сарађује са међународном заједницом како би се постигло такво решење.
Кинеска штампа последњих дана са забринутошћу извештава о ситуацији у Босни и Херцеговини коју је јуче, у посебној изјави за Танјуг, Министарство: иностраних послова оценило као „све гору“.
(Танјуг)
=
Трупе УН малобројне за шири мандат
Загреб. — Командант мировних снага УН (УНПРОФОР) у бившој Југославији, ге-
нерал Сатиш Намбијар изја- ·
вио је јуче у Загребу да нема довољан број војника за проширење мандата светске организације у Босни и Херцеговини, јавља Ројтер.
На конференцији за новинаре Намбијар је рекао да не би хтео да коментарише извештаје да Савет безбедности
хоће да промени мандат снага УНПРОФОР-а и дозволи им употребу силе.
— До сада нисам добио било какав знак о могућој промени мандата, јер то потпуно мења контекст наше мисије додао је индијски генерал.
Упитан да ли ће бити спреман за нови мандат, Намбијар је одговорио: — Не са снагама које имам.