Borba, Oct 21, 1993, page 24

ДЈАНЕВНИК |

БОРБА_ ЧЕТВРТАК 21. 10. 1993.

ЛОНДОНСКИ „ТАЈМС“ 0 ПОСЛЕДЊИМ АКТИВНОСТИМА ОВЕНА И СТОЛТЕНБЕРГА

Тајна дипломатија Босанске

Београд — Загреб поуке

Лондон (Танјуг). — Тиха дипломатија ради пупом паром ових дапа како би се Загреб и Београд принолели на тајнс прсговорс, можда већ током нарејших десстак дапа, најпсроватније у Норвешкој, тврде обавештени извори па којс се позива јучерашњи „Тајмс“.

Идеју за тајне прегонорс дао је Столтенберг, са чимс се сагласио и Овен. Они перују да би се блискоисточии модел, који је довсо до помирења Израслаца и Палестина-

Шиптарима пуди опо што већ имају у Србији. 5 У очскивању рсаговања Београда, британски комсптатори кажу да је Туђмап у први мах био склоп да одбаци нови курс копредседника, јер му се чини да је то иско ново стварање Југославије. Вође косонских Шиптара су још псзадонољније и страхују од тајних преговора на поменутој платформи која им нуди све осим опог што највите желе, излазак изСрбије и упију

ца, могао показати успешним за ретење укупног сукоба па тлу бинте Југославије.

У Лондону се тврди да би приоритет имали тајни разговори измсђу Загреба, Крајине и Београда, док би се све остало — Босна, Косоно, Сапџак, можда и Војводина — „логички наслањали“ па приоритетни део преговора.

Неимсповани извор при УН у

са Ллбанијом.

Шеф дипломатије муслиманског дела бивте Босис Силајџић је, такође, одбацио пови правац преговора као „отклон од проблема Босне, очигледио размаженп досадашњим приступом светских мсдија и међународне заједтице", који је данло предност упитарпој „мултикујтурпој“ и „мултиверској“

Загребу открива „Тајмсу“ да је „са- Боспи.

мо једпа од могућих идеја“ у овим Што се тиче органпизовата вејгидискрстним преговорима да Краји- ке међупаројдше копферсиције, попа добије аутопомију-у Хрватској, а пут опес у Лопдопу августа протије

Косово у Србији. Тако испада ца се године, изнори па којс се позива

МОМЧИЛО КРАЈИШНИК Галијев предлог — замка

Јагодина (Танјуг. — Председник Скупштине Републике Српске Момчило Крајишник изјавио је јуче да је предлог генералног- секретара Уједињених нација Бутроса Галија о одржавању међународне конференције за глобално решење јутословенске кризе закаснео и да се таква конференција сада може бавити само кризом у бившој Босни и Херцеговини и Хрватској.

У изјави Радио Јагодини Крајишник је рскао да је таква конференција требало да уследи пре признавања отцепљених република, и додао да је предлог Галија замка и „покушај проблематизовања непроблематичних питања у Србији и јЈугославији“. ПОСАВИНИ II ЕН АНА НЕ

Какањ естав без Хрвата: Београд (Танјуг). — Колопа од око 136 возила у којима CC палазило око 6000 Хрвата које су Муслимани протерали из средње Босне, стигла је јуче у Чапљину, јавио је Хрватски радио.

Према истом извору, копвој је крспуо из Варстта још у педељу ујутру, користећи па путу и српску територију.

У овом конвоју палазе се скоро сви Хрвати којс су Муслимапи протерали из Какља, а који су протеклих исколико месеци били као избеглице, уз оскудну храпу, смештени у фабрикама и школама у Варсту. Е „Соар“ критикује Туђмана: Брисел (Танјуг). — Белгијски лист „Соар“ олитро критикује хрватског председника Фрању Туђмана због предлога да се „ода пошта хрватским војницима палим у другом светском рату и свим жртвама комупизма у концентрационом логору Јасеповац“.

„То би било исто, као када би пољски предселтик Валенса прсобразио Лупвиц од пацистичког логора у споменик тотаитаризму и вапредпом стању из 1981. годинс“, закључује комептатор „Соара“.

Крпина: Све српске куће у Медаку биле „Војне утврде: ЗАГРЕБ: (Тајнуг) Нечелник Политичке управе Хрватске војске, бригадир Драго Крпина изјавио је јуче на конференцији за штампу у Загребу да је „готово свака кућа“ у подручју Медака код Госпића „била у функцији војног објскта“.

Будући да је по извјештају УНПРОФОР-а Хрватска војска уништила око 500 српских кућа на том подручју, то би по ријсчима бригадира Крпинс, могло значити да су све онс билс „војнс утврде“, које су, како је рскао, служиле као касарнс или као складишта муниције.

Коментаришући чињеницу да су у тим селима побијсне мнагс жене, Крпина је изјавио да је „већина њих била наоружана и да су оне непосредно учестовале у борбама, а неке су билс задужсне за одржавање средстава везе или за снабдијсвањс“.

Нови чланови Председништва БиХ: БЕОГРАД. — Прсдседништво бивше БиХ донело је на јучерашњој седници у Сарајеву одлуку да се опозову досадашњи чланови Председништва, представници босанских Хрвата, Фрањо Борас и Миро Ласић, јавља муслимански Радио Сарајево. -

Исти извор јавља да су уместо њих изабрани Стјепан Кљујић и Иво Комшић, а уместо раније смењеног Фикрста Абдића изабран је Нијаз Дураковић. Мандатара владс БиХ предложићс СДА, која је јуче затражила и смену Мире Лазовића, председника муслиманске Скупштине.

Дрековић прети вешањем: Петровац (Танјуг). — Командант петог корпуса армије Босне и Херцеговине Рамиз Дрсковић запретио је посредством локалног муслиманског рајџто ћихаћа, да ће његове јединице заузети целокупну великокладушку општину, а народ, са Фикретом Абдићем па челу јавпо поветати на градском тргу у Великој Кладуши.

Након што је Дрсковићева војска почела нападати писриферна“

подручја великокладушке општине, огласиле су се и власти повоосноване Аутономне Покрајине Западне Босне саоштитењем у којем се, како преноси агенција ЗДИА, упозорава па опасност од новог крвопролића и-отрада на ==

— ~ -

Ид еја: Торвалд (С тол тенберг

„Тајмс“ кажу да њу пе трсба очскивати пре краја идуће годипе.

Овен и Столтенбере су се већ пожалили да ће им у евентуалним тајпим прсгонорима највећи проблем представљати како разликовати „фипу границу“ између аутопомије и сецесије.

Након што је парламент босанских Муслимана одбацио њихов плап о упији три државе за Боспу, копредседници тврде да мировни процес пије мртав и да ће га очувату дискрстпим коптактима са зараћепим страпама.

Посматрачи у Лопдопу прогиозирају да би први пспосредни рсзултат паговетштепих тајних преговора могла бити само свађа измсђу хрватског и шиптарског руконодства, јер ће Ругова, свакако, бранити опо решење за. Србе у Хрнатској које буде желео за Шиптаре на Косову.

САСТАНАК МИНИСТАРА ОДБРАНЕ ЗЕМАЉА НАТО

Травсминде, (Ројтер). — На састапку мипистара одбранс земаља НАТО, који је отпочео јуче, изглађене су „итстис трансатлантске писсугласице“ по питању Боспе, али и умањене паде источносвропских земаља о скором учлаљењу у овај војни савез. Гепсрални _ секрстар _ НАТО Манфред Вернер песпассторици министара одбране рскао је да ће, уколико САД и свропски савезпици ис престану да се међусобло окривљују за псуспех у

окопчању босанског рата, онај.

нојпи савез бити озбиљно угрожеп. У изворима блиским НАТО наводи -се да је па састапку по-

стигпуг споразум да „пе постоје,

суштинске разлике“ и да сансзпици сада треба заједнички да се потруде и помогтпу да се окопча осамнасстомесечпи грађански рат.

— Сасвим је јасто да би, у случају да се прелиркс паставе, губитници били == сви... Генерални секрстар апелонао је па једипство и сада покушавамо да извучемо поуку, речи су једног представника НАТО који је желсо да остапе апопиман.

Дипломате, међутим, наводе да су учесници овог састанка приличпо песимисти када је реч 0 изгледима за постизање мира у Боспи и да су се договорили да је неопходно повећати хуманитарну помоћ, како би становништво преживело зиму. САД су обећалс додатпу помоћ, али пису саопштепи дстаљи о томе.

На састанку је такође потврђепа спремпост земаља чланица НАТО да у Босну, уколико се пот-

пише мировни план, пошаљу као подрику 50 хиљада војника.

Иако питање пријема нових чланица у НАТО јуче није разматрано Вашингтон је распршио наде источноевропских земаља · које желе да уђу у НАТО и које су све забринутије због нестабилпости у Европи. Обо питање биће разматрано на самиту НАТО у јануару следеће годинс, и амерички секретар за одбрану Лес Аспен – одвојеним билатералним разговорима само је открио суштипу новог америчког предлога с тим у нези. Он је јасно рекао да САД пису за то да се у скорој будућности савст проширује пити да се пружају гаранције безбедпости, иако то није пи искључио, али па дужи рок: Уместо тога Лес Мепен је предложио „партнерство за мир“ — потписивање споразума о војној сарадњи са сваком од земаља бившег Варшавског пакта појединачно. |

Овим споразумима могле би бити обухваћене заједничке мировпе операције, обука, вежбе, као игза неке земље, одредбе којима би оне своје оружане снаге прилагодиле стандардима НАТО. Гаранције _ безбедности нити чврста обећања у вези са пријемом међутим не би били укључени. О овим предлозима министри одбране НАТО разговараће данас, али дипломате тврде да~је_ јасно да је реч о покушају САД да тетку одлуку о томе које би земље требало примити одложе и избегну узнемиравање већ нестабилне Русије.

ИНФОРМАЦИЈА СЕКРЕТАРИЈАТА УН 0 ТРАГАЊУ ЗА МИРОВНИМ РЕШЕЊЕМ У БОСНИ . о И стари план и нова конференција

Слободан Павловић

дописник „Борбе“ из Вашингтона

И после септембарског одбијања сарајсвске Скупштине да прихвати мировни план за БиХ, међународни посредници наставили су тражење решења за најозбиљнију европску кризу после другог светског рата.

У информацији Сскрстаријата УН — достављеној јуче Савету безбедности у Њујорку каже се тим поводом да су Овен и Столтенберг у сталном контакту са зараћеним странама и председницима суседне Хрватске, Србије и Црне Горе, „са циљем да се одржи дискусија око спорних територијалних питања“ и избегне хуманитарна трагедија која ће, према њиховој процени, бити неминовна уколико рат у БиХ уђе у још једну зиму.

Секретаријат УН обавезан је да континуирано обавештава Савст безбедности о балкан-

НА ПОЗИВ ПРЕМИЈЕРА ВАКАРОЈУА

Контић ће посетити Румунију

Београд (Танјуг) — Савезно министарство за информисање саопштава да ће председник савсзне Владе др Радоје Контић, на позив председника румунске Владе Николае Вакаројул, посетити Румунију 25. и 26. октобра. Том приликом, југословенски премијер ће са председником румунске Владе и другим румунским личностима разменити мишљења о актуслним збивањима на просторима бипше Југославије и билатералним односима, пре свегл о југослопенско-румунској сарадњи у хуманитарној области.

1

1

ским мировним иницијативама и у јучерашњој информацији — коју је поднео Индијац Ганикан, саветник Бутроса Галија — говори се о „даљој актуелности“ _ Овен-Столтенберговог плана као и о истовременом настојању да се на једном ширем међународном плану крене у потрагу за решењем које се за тренутак појавило на хоризонту (после септембарског споразума на британском носачу авиона „Непобедиви“, који су, Уз Изетбеговића, Караџића и Бобана, потписали Туђман, Милошевић и Булатовић, у присуству представника УН, ЕЗ, САД и Русије) — да би пар дана касније било торпедовано одбијањем муслиманске стране да верификује оно што је званично прихватио њен председник.

„Копредседници Мировне конференције затражили су

писмено од три стране да предложени пакет споразума остане на столу“, каже се у информацији Секретаријата УН, уз помињање захтева да се наставе преговори о познатим територијалним захтевима муслиманске Скупштине. Овен и Столтенберг, како се саопштава, такође су писмено обавестили председнике Хрватске, Србије и Црне Горе“ о овој иницијативи, као и плану да се на једној новој и знатно широј међународној конференцији (попут оне у Лондону, августа 1992) пронађе глобално решење за БиХ и остале проблеме проузроковане распадом СФР Југославије. Судећи према Ганикановом извештају, Овен и Столтенберг су на консултацијама у ЕЗ, УН и водећим западноевропским престоницама добили подршку за иницијативу да се одржи нова међународна конференција. =

ЈЕСЕНСКИ ЗА ОБНОВУ СРПСКО-МАЂАРСКОГ ПРИЈАТЕЉСТВА

Нема разлога за свађу

Чонград (Танјуг). — Министар иностраних послова Мађарске Геза Јесенски заложио се јуче за обнову српско мађарског пријатељства у духу Светозара Милетића и Ендре Бајчи Жилинског.

„Мађарска и мађарски на-

род су безброј пута поновили да нису ни у каквим сукобима са Србима и да немају никаквих разлога за свађу у прошлости или садашњости. Према српском народу се односимо без мржње и предрасуда и

тогисто очекујемо и од јужног ·

|

суседа“, рекао је Јесенски и подсетио да идеје Светозара Милетића, иначе посланика у мађарском парламенту 1910. године и Бајчи Жилинског, посланика за време другог светског рата, који је енергично иступио против окупације Бачке од стране Хортијевих фашиста.

Јесенски је изразио наду да ће дух ова два великана надмашити се неспоразуме између Београда и Будимпеште на-

(стале у последње време. |

Бе

пенала ва