Borba, Nov 18, 1994, page 4

Pred stotinak čitalaca na Đurđic u požarevačkom Domu kulture održana je tribina — promocija „Gledajte Borbu“ u kojoj su učestvovali Dušan Mijić, direk-

tor „Borbe“, Radivoj Cvetićanin

i Grujica Spasović, zamenici glavnog i odgovornog urednika, Vesna Ninković — Džafo, urednik dopisničke redakcije i Nikola Burzan, kolumnista. Iako je tribina zakazana pre najnovijih dešavanja u vezi pravnog statusa „Borbe“, atak države na jedini nezavisni dnevnik u Srbiji je bio neizbežna tema.

Po mišljenju književnika Dragomira Matića, „Borba“ nedo-

4D1aasz |

PROMOCIJA „BORBE“ U POŽAREVCU

Ва пе хасам дјџуо дођа |

voljno pažnje posvećuje pravim srpskim nacionalistima dok „više pažnje poklanja muftijama i neprijateljima srpskog naroda“. Sa ovakvim stavom se nije složio Radivoj Cvetićanin ustvrdivši da je naš list otvoren i za one koji sebe smatraju srpskim nacionalistima i kada ne deli nihova gledišta uz konstataciju da „Borba“ pretenduje da bude srpski građanski list.

ibime и Рохагеуси

Pesnik Aleksandar Lukić se nije složio sa „Borbinom“ povremenom projugoslovenskom politikom, a Nikola Burzan je ilustrujući to podatkom sa poslednjeg koncerta Đorđa Balaševića u ljubljani, izneo mišljenje da takvih razloga možda i ima.

Arheolog Milan Pindić je bio mišljenja da u ovoj situaciji, kada država atakuje na nezavisne medije, pre svega na „Borbu“, ne treba sedeti skrštenih ruku

već možda razmišljati ı o osnivanju novog nezavisnog političkog dnevnika, o nekoj vrsti nove „Borbe“ ako ova bude ugušena.

Profesor Ljubiša Mitrović je ustao u odbranu „ovo malo slobodne reči“ i pozvao sve poštovaoce slobodne misli da na bilo koji način zaštite nezavisnost „Borbe“. Zamenik glavnog i odgovornog urednika Grujica Spasović je uočio da se kako doma-

ća, tako ı svetska javnost ustalasala zbog pritisaka koje vlast vrši na nezavisne medije u Srbiji i to mimo svih očekivanja same redakcije. Istaknuto je da je preko 100 advokata već najavilo da je spremno da brani „Borbu“. Advokat Dragan Popović je podvukao da su „Borbina“ očekivanja da će sud biti nepristrasan u ovom slučaju naivna i da treba vući konkretnije poteze, Jedan od deoničara „Borbe“

TRIBINA O NEZAVISNOM NOVINARSTVU NA BEOGRADSKOM FPN

Вик

Beograd. — „Nezavisno novinarstvo“ bila je tema jučerašnje Tribine na Fakultetu političkih nauka na kojoj su govorili šef informativne službe DSS Milorad Jovanović, poslanik SRS Dragoljub Mirčić i urednici Borbe Božidar Andrejić i Zdravko Huber.

— Podela medija na zavisne i nezavisne nije pravilna — rekao je Milorad Jovanović. — Prava je podela na objektivne i profesionalne i neobjektivne ı neprofesionalne. Tužno stanje u našim sredstvima informisanja Jovanović je argumentovao rezultatima analize zastupljenosti njegove

stranke u pet najznačajnijih glasila (RTS, NTV Studio B, Televizija „Politika“, list „Politika“ i Borba). U periodu Januar-avgust 94. DSS je izdala 143 saopštenja i održala 35 konferencija za novinare. RTS je od toga objavila svega tri saopštenja i kratkom minutažom propratila dve konferencije u udarnom drugom dnevniku.

U ostalim medijima aktivnosti DSS praćene su mnogo reVnosnije. Međutim, nakon zaokreta režima prema bosanskim Srbima jedino su Borba i Studio B održali isti nivo interesovanja za ovu stranku.

Dragoljub Mirčić je zaključio

SKUPŠTINA BEOGRADSKE OPŠTINE STARI GRAD

Građemi, recite „Dosta!“

Vlast u Srbiji je čvrsto rešila da uvede kontrolu misli građana Srbije. Na sramotu časne sudske profesije, jedan sudija se, do maksimuma kriveći i pravne norme i moral pravnika, priključuje akciji poništenja registracije listu „Borba“. Iza ovog poteza vlasti slede još samo dva: osnivanje Orvelovog ministarstva za kontrolu misli i policijske posete oko 3 sata izjutra u vašim stanovima kaže se u saopštenju SO Stari grad.

Danas ne vredi nabrajati redom sve akcije vlasti Srbije u ovom pravcu. Mnoge su uspele, nažalost i zbog naše nedovoljne angažovanosti da takve poteze sprečimo. Stoga ovo je poslednji, i stvarno poslednji, momenat kada svaki pošten građanin

mora reći „Dosta!“. Mora jasno i nedvosmisleno pokazati da ima građanske hrabrosti da se isprsi pred očiglednim kriminalom vladajuće klik: i pred organizovanom degradacijom Srbije i svih njenih vrednosti kojima su se Srbi vekovima ponosili. Moral, čast, hrabrost i spremnost da se istina, ma kako bolna bila, jasno kaže, napravili su od Srbije pojam kojim smo se mi ponosili, a koji su drugi poštovali. Zavist, pohlepa i mediokritetstvo podmuklo privode kraju rušenje takve Srbije.

Mi i Vi, građani Srbije, ne smemo to dozvoliti.

U interesu naše dece, koja imaju pravo na ponos, zaustavimo ih kaže se na kraju Ovog saopštenja. profiv medijskog mraka

da će, ukoliko režim zauzda Borbu i NTV Studio B, u Srbiji zavladati potpuni „. medijski m.ak.

— Poslednjih godina u Srbiji je došlo do pluralizacije medija — primetio je Božidar Andrejić. — Sada se, međutim, teži uniformizaciji medija iz političkih

razloga a metodologija napada .

se razlikuje od redakcije do redakcijesu zavisnosti od toga gde je ko najranjiviji. No, izgleda da mi u Borbi najbolje radimo kad smo u frci. U vreme svih ovih napada tiraž nam raste i novine izgledaju kao u najboljim danima. ЊЕ.

DR BOŠKO KOVAČEVIĆ, OTVORENI UNIVERZITET, SUBOTICA

Osudđemi ne borbu

„BORBA“ je osuđena na borbu. U raznim konstelacijama. društvenih i političkih odnosa uspravljala se i posrtala. Pred njom je danas izazov da opstane, da traje, da iskoračuje, a to nije po meri vladajućih struktura. Za tako nešto „Borba“ sa ljudima u njoj i oko nje mora imati snage, pameti i dostojanstva. Moj glas se pridružuje naporima da „Borba“ opstane. Želim da se događanja oko „Borbe“ pretvore u kapital koji će od ovih novina praviti još bolje novine. Mi kao čitaoci smo to zaslužili.

pravnik u penziji Tomislav Aleksandrić upitao je glavnog

deoničara Dušana Mijića, šta će ·

se učiniti da se zaštite interesi deoničara. Odgovor je glasio da će se koristiti sve zakonske mogućnosti, ali i ono, u čemu je „Borba“ najjača —javnost.

Po mišljenju Đina Josića „Borba“ je položila ispit izdvajajući po dve i tri strane za događanja u unutrašnjosti što se ne

primećuje u drugim novinama i

približavajući se takozvanim malim temama, dok je profesor drLjuba Jacić uočio da atak na „Borbu“ vrši nelegitimni društveni činilac oličen u saveznoj državi koja je nastala glasovima 73 delegata od ukupno 250 koliko ih je sedelo u. saveznoj skupštini bivše Jugoslavije.

Član odbora DEPOS Požarevac Žarko Pivac je pozivajući prisutne da potpišu peticiju za zaštitu „Borbe“ podvukao:

__— U mračnom i krvavom vremenu raspleta, ili možda zaple-

DEPOS

BORBA PETAK 18. NOVEMBAR 1994.

ta, mnogo je medija i novinara ukaljalo osnovna pravila profesije predano služeći sumnjivim i mračnim ciljevima apsolutne vlasti jednog čoveka i njegovog režima. List „Borba“ je sigurno ne bez posledica uspeo da odoli malograđanskom konformističkom iskušenju života „niz dlaku“ i postane jedan od stubova poštenog, profesionalnog i istinitog izveštavanja. Napad na

{Snimio Matija Кокоуксј

„Borbu“ i druge nezavisne medi-

'je ima za cilj uklanjanje svedoka

sa željom da u Srbiji zacari mrak, pa nastane „gluvo doba“ kada se više niko neće sećati šta nam se desilo, šta je bilo i šta će biti, kada će se u potpuno gluvom i slepom vremenu vampiri prikazivati kao anđeli.

Inače, sponzori ove tribine bili su privatna Preduzeća „Espon“ i „Asortiman“, kafe „Studio“, restoran za” gospodu „Otadžbina“ i turistička agencija „Litas“, svi iz Požarevca. V. P. M.

Vlast u panici

Demokratski pokret Srbije DEPOS, izražava svoj najoštriji protest i ogorčenje prema pokušajima režima da se otvoreno obračuna sa ono malo preostalih demokratskih medija u Srbiji — stoji na početku saopštenja DEPOSA koje je potpisao Slobodan Rakitić.

Najnovija događanja u vezi sa „Borbom“ ukazuju da je vlast u velikoj krizi i panici, jer se plaši i nevelikog broja čitalaca koji imaju svest o tome šta se zbiva

SRPSKA LIBERALNA STRANKA

sa srpskim narodom preko Drine, kao i priliku dase upoznaju sa različitim političkim stavovima. Na velika vrata vraća se samo prigušeno horsko mišljenje, sudska vlast se instrumentalizuje i zloupotrebljava u političke svrhe što može da ima tragične posledice. Na taj način režim se zaklanja iza suda, zakona i reda, koji bi morali da budu autonomni i neprikosnoveni. Očigledna je namera da celokupni informativni prostor stavi pod SPS kontrolu.

Socijalisti se plaše svetla

Beograd. — Međunarodna zajednica honoriše predsednika Srbije tako što mu dozvoljava da na planu unutrašnje politike radi šta mu je volja. Taj honorar ispod ruke dozvoljava mu da i ovo malo nezavisnih medija pokuša da podvrgne svojoj kontroli, rekao je predsednik Srpske liberalne stranke Nikola Milošević na jučerašnjoj konferenciji za štampu.

BEOGRADSKI KRUG

Predsednik Izvršnog odbora SLS Zoran Cvijić primetio je da se Sadašnja vlast u Srbiji „drži filozofije vampira“. —

— Oni se plaše svetla i javnosti. Nadamo se da će napad na „Borbu“ splasnuti jer su svetla demokratske javnosti upaljena, kao nedavno, kada su frontalno krenuli na „Studio B“, rekao je Cvijić. D.P,

Borba profiv „Borbe“

Pod ovim naslovom najavljena je

ga (subota u podne, sala SO Stari pored voditelja Vladana Vasilijevića, na sesiji će govoriti Gordana Logar, glavni i odgovorni urednik „Borbe“, Hari Štajner, novinar lista „Vreme“ i član IO Nezavisnog udruženja novinara Srbije, Milan Milošević, novinar lista „Vreme“ i advokat Nikola Baгом16. sledeća sesija Beogradskog kruGrad, Makedonska ulica 42), a

пи фи