Borba, May 21, 2005, page 4

4

BORBA

Subota - nedelja, 21 - 22. maj 2005,

Piprema” platforme

Na sastanku državnog vrha, sinoć je ocenjeno da je veoma važan način na koji će se na predstojećoj sednici Saveta bezbedno-

sti UN raspravljati o pitanju ·

ostvarivanje standarda, a posebno povratka raseljenih i prognanih Srba na Kosovo i Metohiju, saopštio je Koordinacioni centar za Kosovo i Metohiju.

Na sastanku u Palati državne zajednice u Beogradu, kojim je predsedavao predsednik Srbije Boris Tadić, učestvovali su predsednik Vlade Srbije dr Vojislav Koštunica, ministar inostranih poslova SCG Vuk Drašković, predsednik Koordinacionog centra dr Nebojša Čović i predstavnik predsednika SCG Svetozar Marović, Radomir Diklić.

Učesnici sastanak državnog vrha, posvećenog aktuelnim pitanjima u vezi Kosova i Metohije, posebnu pažnju posvetili su međunarodnim aktivnostima uoči predstojeće sednice Saveta bezbednosti u Njujorku i dogovorili se da u utorak bude organizovana sednica Vlade Srbije u proširenom sastavu.

Očekuje se orast nivoa amisa

Krizni štab za otklanjanje posledica poplava u Banatu saopštio je da se, prema rumunskoj hidrološkoj prognozi, do 22. maja očekuje porast vodostaja Tamiša za oko 85 centimetara u odnosu na juče.

Duž gornjeg toka Tamiša i Begeja vodostaji su u velikom porastu, a nizvodno od granice u manjem opadanju, ali sa tendencijom porasta. U naselju Jaša Tomić jutros je izmeren vodostaj od 448 centimetara, što je za 12 centimetara niže u odnosu na juče.

Potrošio više od trećine vremena za odbranu

Bivši predsednik Srbije i SRJ Slobodan Milošević, kome Haški tribunal sudi za ratne zločine na Kosovu i u Hrvatskoj i genocid u BiH, potrošio je do sada više od trećine vremena koje mu je dodeljeno za odbranu, nagovestilo je sudsko veće.

Od ukupno 150 radnih dana za izvođenje dokaza odbrane, do sada je utrošeno ukupno 56,47 dana, preciziralo je veće predsedavajućeg Patrika Robinsona u danas objavljenom dokumentu.

Za glavno ispitivanje svedoka, Milošević, koji je odbranu započeo 31. avgusta prošle godine, iskoristio je 35,18 dana od odobrenih 90 dana.

Tužioci su za unakrsno ispitivanje svedoka Miloševićeve odbrane potrošili 21,29 dana od 54 dana koje im je sudsko veće dodelilo.

Do sada je u korist Miloševića iskaz dao 31 svedok, a skoro svi su pobijali navode optužnice koja ga tereti za zločine protiv čovečnosti nad albanskim stanovništvom na Kosovu.

Predsedavajući sudija Patrik Robinson proteklih dana je nekoliko puta upozorio optuženog da je utrošio trećinu vremena za odbranu, a da još nije završio sa optužnicom za zločine na Kosovu.

Suđenje je počelo 12. februara 2002, a Tužilaštvo je svoj dokazni postupak završilo u februaru prošle godine, pošto je pred sudije izvelo 298 svedoka,

Proces će biti nastavljen u sredu, 25. februara, a u toku

je glavni iskaz svedoka od-· brane Obrada Stevanovića, koji je za vreme rata na Kosovu bio pomoćnik ministra unutrašnjih poslova Srbije.

U Svinjare se vratilo M

16 starijih osoba Komandant multinacionalne brigade "Severoistok' francuski general Filip Ubron izja--

vio je juče da se u selo Svinjare nadomak Kosovske Mitrovice, u kome je do 17. marta prošle godine živelo oko. 130 srpskih porodica, vratilo 16 starijih osoba. |

On je taj "povratak", oce-. nio kao uspeh i “ohrabrujući signal”, uz napomenu da mu je doprineo i Kfor.

politika

Autonomija Kosmeta unutar SCG

Koštunica je u razgovoru sa ministrom inostranih poslova Republike Albanije Isljamijem ukazao kao najbolje rešenje za Kosmet jedan vid proširene autonomije u okviru postojećih granica SCG

Beograd. - Predsednik Vlade Republike Srbije Vojislav Koštunica izjavio je juče u Beogradu da rešenje za Kosovo i

mis naći rešenje za pokrajinu, podsetivši da je zvanićni Beograd ponudio inicijative za uspostavljanje dijaloga. Ministar Isljami se, prema saopštenju, složio da je važno da dođe do dijaloga predstavnika vlasti u Beogradu i Prištini, kao i da jc

Metohiju treba tražiti u jednom vidu proširene autonomije, u okviru postojećih granica državne zajednice Srbija i Crna Gora i Srbije.

Premijer Koštunica je u razgovoru sa ministrom inostranih poslova. Republikc Albanije Kastriotom Isljamijem posebno ukazao na problemce sa kojima se suočavaju Srbi na Kosmetu, na odsustvo bezbednosti i slobode kretanja.

Sada jc najvažnije ispuniti standarde i omogućiti uslove za povratak protcranog, i izbeglog, srpskog, i ncalbanskog stanovništva, istakao jc

{IH YIM III IRI

Tadić razgovarao sa Isljamijem

Beograd. - Predsednik Republike Srbije Boris Tadić razgovarao je juče sa ministrom inostranih poslova Albanije Kastriotom Isljamijem o unapređenju bilateralnih odnosa, ekonomskoj saradnji dve zemlje i stvaranju boljih uslova za trgovinsku razmenu.

Kako je saopšteno, zajednički je istaknut značaj napretka u saradnji u oblasti odbrane i bezbednosti, a posebno je podvučena neophodnost unapređenja odnosa dveju zemalja na polju zaštite nacionalnih manjina, pa je sa tim u vezi izraženo opredeljenje o skorom potpisivanju sporazuma o zaštiti manjina.

Na današnjem sastanku bilo je reči i o Kosovu i Metohiji, a predsednik Tadić je ponovio svoj stav O neprihvatljivosti izmene granica u regionu i stvara-

Koštunica prema saopštenju iz Kancelarije za saradnju sa medijima Vlade Srbije. Predsednik Vlade Srbije je, takođe, naglasio da je neophodno sačuvati stabilnost u regionu i strpljivim dijalogom i kroz kompro-

nja novih država.

Susret Koštunica - Isliami

Predsednik Tadić je naglasio opredeljenost Beograda da se za Kosovo i Metohiju pronađe rešenje koje bi značilo više od autonomije, manje od nezavisnosti, odnosno, stvaranje izuzetno visoke autonomije bez promene granica, saopštila je Pres služba predsednika Republike Srbije.

WHRIHNIINGN NINI NINI IRN NINIIIIIINIJINNINIININIINNIINIIINININNININ

bitno ispuniti standarde i omogućiti povratak raseljcnih i izbeglih.

Zajednički je ocenjeno da su dobrosusedski odnosi i izgradnja pOVCrC-

Radikali traže pravdu

Svoje protivljenje radikali su obrazložili činjenicom da Srbi gube pravo konstitutivnog naroda u Hrvatskoj koje su uživali pre rata

Poslanici Srbije i Crnc Gore ratifikovali su juče Sporazum o zaštiti prava srpske i crnogorske manjine u Hrvatskoj i hrvatske manjine u SCG, koji su prethodno usaglasile dve države. Za ratifikaciju sporazuma glasalo je 54 poslanika iz Srbije i 18 iz Crne Gore.

Na dnevnom redu jučerašnje sednice bilo je još 11 tačaka, koje su usvojene bez ikakve rasprave, dok su oko

li usvajanju takvog, zakona zbog toga što su, kako su naveli, manjinc u Srbiji zaštićcne i nisu ugrožene, pa nema ni potrebe za takvim zakonskim aktom. Oni su takođe podvukli da je besmisleno usvajati jedan takav zakon u trenutku kada se Srbi - povratnici i dalje maltretiraju i čak ubijaju u Hrvatskoj. Radikali su svoje protivljenje obrazložili i činjenicom da ovakvim kvalifikaci-

Skupština SCG

pomenutog, sporazuma ŽCstoku debatu započeli predstavnici Srpske radikalne stranke, koji su se usprotivi-

jama u sporazumu Srbi gube pravo konstitutivnog naroda u Hrvatskoj, koje su uživali pre rata i za vreme Republi-

- Predsednik Skupštine Srbije i Crne Gore Zoran Šami izjavio je juče da očekuje da će do 30. juna biti zakazana sednica na kojoj će parlament usvojiti izmene Ustavne povelje kojima se produžava mandat poslanicima do meposrednih parlamentarnih izbora.

Poslednji termin za održavanje redovnih sednica pre letnje pauze je 30. jun.

“Pretpostavljam da će se na sledećoj

INNINNNN MIN MINNINNNYNI

WHY

ministara.

Šami očekuje izmenu povelje do kraja juna

sednici naći izmene povelje, ali to ne zavisi od ove skupštine, već prvo treba da se izjasne republičke skupštine. Čim se one saglase, u prvom slobodnom terminu zakazaću sednicu”, rekao je Šami na konferenciji za novinare.

Šami je rekao da će odmah posle te sednice, početi druga na kojoj će se naći nekoliko zakonskih predloga Saveta

Anketni odbor za partizane

Poslanik Demokratske srpske stranke iz Podgorice Božidar Bojović predložio je juče da se u Skupštini SCG formira anketni odbor za “ispitivanje zločina koje su partizani počinili na stratištima u Sloveniji 1945. godine”.

Bojović je precizirao da se radi o oko 200-300.000 ljudi koje su u maju i junu pobili partizani kao zarobljenike bez suđenja u Sloveniji, bez obzira na nacionalnost. On je objasnio da je “otkrivanje pune istine o stratištima u Sloveniji naš civilizacijski dug i mogućnost za pomirenje”.

koji je istakao da je činjenično stanje da Srbi u Hrvatskoj uživaju status nacionalne manjine i da se to Ovim sporazumom ne može promeniti. Ljajić je naglasio i da se O sporazumu pregovaralo više od dve godine i da su u taj proces bili uključeni i predstavnici Srba iz Hrvatske, te da je sporazum dobio “zelcno svetlo” sa njihove strane. On je istakao da slični sporazumi postoje sa skoro svim susednim zemljama i da svakako Srbija dobija više njegovim usvajanjem.

Radikali su sa skupštinske govornice uputili i čitav niz kritika na račun republičkog komesara za izbeglice Dragiše Dabetića i Komesarijata za izbeglice, zbog, toga Što će, kako su rekli, više hiljada izbeglica ostali bez ikakvih prava i bez dokumenata, pa će usled toga biti izloženi policijskoj torturi.

Ranije je sa dnevnog reda ove sednice povučen Predlog zakona o zamrzavanju imovine haških optuženika. To je, kako je juče objasnio predsednik Skupštine, SCG Zoran Šami, učinjeno iz “tehničkih razloga”, jer ga jc neophodno doraditi zbog velikog broja pristiglih amandmana.

ke Srpske Krajine, na šta je uzvratio Rasim Ljajić, ministar za ljudska i manjinska prava u Savetu ministara,

M.D.M.

nja veoma važni za Očuvanje stabilnosti u regionu, kao i da je značajno unaprediti saradnju u svim oblastima.

U saopštenju se, takođe

Srbija

Premijer Srbije Vojislav Koštunica izrazio je juče uverenje da će na godišnjoj skupštini Evropske banke za obnovu i razvoj, koja danas počinje u Beogradu, biti potvrđena stabilnost institucija i sigurnost ulaganja u našu zemlju. Posle razgovora sa predsednikom te institucije Žanom Lemiecrom, Koštunica je izrazio zadovoljstvo ı čast što je Beograd domaćin skupštine. Koštunica je podsetivši da

'na skupu učestvuje više od

2.000 poslovnih ljudi, bankara i političkih lidera, naglasio da je to najveći i najznačajniji skup koji se održava u zemlji u poslednjih 30 godina.

On je ukazao da posle dobijanja pozitivne studije izvodljivosti, kojom je EU pružila još jednu potvrdu kursu ka Evropi i ecvrointegracijama, razgovor bankara, beznismena i političara u Beogradu, ima izuzetan značaj.

Lemier je izrazio uverenje

Veštak medicinske struke Dušan Dunjić izjavio je juče na suđenju za ubistvo premijera Srbije Zorana Đinđića da je premijer ubijen jednim projektilom ispaljenim iz Ulice admirala Geprata.

Dunjić je pred posebnim odeljenjem Okružnog suda za organizovani kriminal rekao da je Đinđić u trenutku ranjavanja bio okrenut licem prema Ulici admirala Geprata, a leđima prema zgradi Vlade Srbije.

Prema njegovim rečima, Đinđić se, nakon što je pogođen, “zarotirao oko decsnc

Kastriot Isljami potpisa Memorandum o razumevanju i saradnji u oblasti životne sredine između Republike Srbije i Republike Albanije.

a, na

navodi da su tokom jučerašnjeg, sastanka ministar nauke i zaštite životne sredinc u Vladi Srbije Aleksandar Popović i ministar inostranih poslova Republike Albanije

da će na skupu u Beogradu bankari moći na licu mesta u biti reči o razvoju Srbije. On sledeća dva dana da se uverč je pozdravio pozitivnu studiju da je Srbija “dobra destinaciizvodljivosti koja će stvoriti ja za ulaganje”.

nove perspektive Srbiji. Razgovoru su prisustvovali

“Biće puno diskusija o ino i potpredsednik Vlade Mirol-

MN

Jasan signal

Održavanje godišnje konferencije E.vropske banke za obnovu i razvoj u Beogradu je veoma jasan signal zapadnom Balkanu da može da računa na podršku dok prolazi kro! tranziciju, izjavio je predsednik Banke Žan Lemijer.

Konferencija u Beogradu je *veoma jasan signal za 78 padni Balkan, koji je veoma važan evropski region. Tojt region koji je prošao kroz rat i nestabilnost i koji je ima veliki problem sa kriminalom i korupcijom. Taj region S da ide napred”, rekao je Lemijer u intervjuu za Bi-Bi (BBC).

Lemijer je najavio da će na samitu u Beogradu 22.12 maja izložiti novu strategiju poslovanja EBRD, koja je," ko ističe, uspešno obavila posao u Centralnoj Evropi i sada će više ulagati na jugoistoku kontinenta i u Rusiji.

jub Labus, ministar finansija Mlađan Dinkić, ministar pl vrede Predrag Bubalo i mi star za ekonomske odnost inostranstvom Milan Pari dić.

frastrukturi, bankarskom sektoru, direktnim investicijama, mogućnostima otvaranja novih radnih mesta”, rekao je Lemier i ocenio da će brojni poslovni ljudi, investitori i

uan iGiia aza iGiB GG IGOR RI:ırat·aTWiOIm gWfrbfE:zef_II mrlAki mag: rBimai·i iaieireriBie BI IBlu unio mana unum

Đinđić ubijen metkom iz Ulice admirala Geprata

vrata, kao i na zadnjoj sta, desne Đinđićeve butinč. Na suđenju je pušten deo snimak sa uviđaja iZ” nog posle ubistva Đinđića ji je trajao 21 minut. Advokati odbrane iznć primedbe jer na snin ma datuma i tražili da SC pojedinih delova sni čine uvećane fotografijć. Suđenje se nastavlja po pauze. PORN Zoran Đinđić ubijen JČ marta 2003. godine u Ć štu Vlade Srbije. Za nje ubistvo optuženi su pripd" ci zemunskog krimin klana.

noge i propao u zgradu Vlade Srbije”, tako da mu je gornji deo tela bio u zgradi vlade, a izvan samo stopala i donji deo potkolenica. U zgradu vlade je pao potrbuške.

Veštak je naveo da je Đinđićev pratilac Milan Veruović takođe ranjen metkom koji je došao iz pravca Ulice admirala Geprata, a bio je ledima okrenut pravcu iz kog, je stigao projektil.

Metak koji je pogodio Vcruovića prošao je kroz njegovo telo, udario o zid ulaza u zgradu vlade, rasprsao sc i napravio oštećenja na okviru