Borba, Sep 07, 2006, page 1

III III III III i a a i IĆI

pORBA

lan

ČETVRTAK

DANAS U „BORBI“

III

7714510660006

MINISTARSTVO POLJOPRIVREDE „ODREŠILO KESU“

Razvoj sela prioritet

INDIVIDUALNI | POLJOPRIVREDNICI SA PROSTORA CELE \RBIJE JUČE SU U BEOGRA– U, U MINISTARSTVU POLJOPIVREDE, ŠUMARSTVA I VODOPRIVREDE, POTPISALI IGOVORE ZA DEO ODOBREMH PODSTICAJNIH SREDSTAW ZA UNAPREĆWENJE PROIZ\ODNJE I PLASMANA.

Pomoćnik republičkog miMira poljoprivrede Živa Žetom prilikom je nagla\o da Ministarstvo čini napotla Uunapređivanju sela, u bin projekata Nacionalnog le dong plana za oblast

rivrede.Inače, ugOvOfai A investicije vredne 93,5 dinara potpisalo je i isnika koji su dobili za unapređenje proModnje i i plasmana,odnosno

voda, kao što su: hladnjače, sušare, skladišni prostori, pakerice, kalibratori, vikumirke i druga oprema.

Živkov je napomcnuo da je finansijska podrška obezbcđena i za još 37 nosilaca poljoprivrednih, domaćinstava koji su učestvovali na konkursu za nabavku rasne priplodne stoke, zatim poljoprivrednih mašina i izgradnju objekata za uzgoj stoke. Oni će, kako je rekao, ugovore potpisivati do kraja ovog, meseca .

On je takođe podvukao da su podsticajna, bespovratna, sredstva u iznosu od 40 odsto od vrednosti projekta dodeljena registrovanim poljoprivrednim proizvođačima mlađim od 40 godina, odnosno u iznosu od 60 odsto za lica mlađa od 55 godina i zemljoradničkim zadrugama u marginalnim područjima

Inače, u 2006. godini za

mere unapređenja sela i investicionu podršku iz agrarnog, budžeta obezbeđena su sredstva od 750 miliona, odnosno 2 milijarde dinara za investicije. Dodatno odobrena sredstva kroz Nacionalni investicioni plan iznose 1,37 milijardi dinara, koja su usmerena u dva konkursa u okviru mera za unapređenje sela i to: unapređenje proizvodnje i plasmana i obnove i jačanje seoske infrastrukture.

Za unapređenje proizvodnje i plasmana, tačnije za izgradnju farmi izdvojeno je 304 a za nabavku opreme i skladišne kapacitete 159 miliona dinara. Živkov je podsetio da su sredstva za obnovu i jačanje seoske infrastrukture, vredna 1,1 milijardu dinara već opredeljena kroz potpisane ugovore sa 380 mesnih zajednica i opština.

B. Drinić

-– —___—___—_-____——–———–_—___—_ _-___-____-____ ––—_ – –—— ________________ - —_—-_—__———— —_ _——_——_-__–__–___ _ _ __ _ _ ______________—

strane 6 - 11.

za) futuraplu

PRETEZNO SUNCANO !I TOPLO

Očžekivane minimalne dnevne temperature za dal

SUBOTICA

b IA AJU)

i: KRAGUJEVAC 15%

|__i

strana 12.

III

:-

Sudija Nata Mesarović, koja je i bila član sudskog veća u postupku protiv optuženih za 'ubistvo Zorana Đinđića, preuzeće ulogu predsedavajućeg

NOVI PREDSEDAVAJUĆI SUDSKOG VEĆA NA SUČENJU OPTUŽENIMA ZA UBISTVO ĐINGIĆA BIĆE SUDIJA NATA MESAROVIĆ. OVU ODLUKA JUČE JE DONEO PREDSEDNIK OKRUŽNOG SUDA U BROGRADU SINIŠA VAŽIĆ. NOVI ČLAN SUDSKOG VEĆA, UMESTO SUDIJE MARKA KIJA-

JEVIĆA, KOJI JE NEDAVNO PODNEO ZAHTEV ZA RAZREŠENJE SA. SUDIJSKE FUNKCIJE, BIĆE RADMILA DRAGIČEVIĆ-Dičić.

Na kolegijumu sudija Specijalnog suda i predsednika Okružnog suda Važića, odlučeno je da na suđenju pripadnicima zemunskog klana predsedavajući sudskog veća Pade sudija Milimir Lukić. Novi član veća će biti sudija Milan Ranić.

Sudije Nata Mesarović i Milimir Lukić i do sada su bili članovi sudskih veća koje sude za ubistvo Đinđića i zemunskom klanu.

Agenciji Beta je u Specijalnom sudu rečeno da sudija Marko Kljajević ni juče nije došao na posao.

Suđenje za ubistvo Đinđića nastavlja se danas, kada bi iskaz trebalo da da svedok saradnik Dejan Milenković BagZi. Sudija Marko Kljajević podnco je 28. avgusta Velikom personalnom veću Vrhovnog, suda Srbije zahtcv za razrešenje sa sudijske dužnosti.

Pored Kljajevićeve ostavke, suđenje optuženima za ubistvo srpskog premijera ovih dana je u centru pažnje i zbog, dešavanja vezanih za svedoka saradnika Ljubišu Buhu, zvanog Čume.

Naime, Čumetov advokat Stevan Protić izjavio jc ranije da je njegov branjenik prekjuče napustio zemlju iz bezbednosnih razloga.

Posle brojnih napisa u novinama O njegovom kretanju, Buha je rešio da s porodicom napusti Srbiju i potraži azil u

nekoj evropskoj državi, kazao je Protić.

On je naveo da Buha smatra da „postoje mediji koji se u vidu zanata bave izveštavanjem ne javnosti, već određenih kriminalnih grupa o njegovom kretanju“ i da, zbog ličnc i bezbednosti svoje porodice, mora da ide iz Srbije.

Protić je rekao da sc nada da će Buha, ipak, sačekati sa traženjem azila i vidcti rcakciju Specijalnog, tužilaštva, kome je već upućen zahtev za reagovanje na tekstove u štapmi koji se tiču njegovog klijenta.

A portparol Specijalnog, tužilaštva za borbu protiv organizovanog kriminala “Tomo Zorić izjavio je juče Tanjugu da bi odlazak svedoka-saradnika Ljubiše Buhe Čumeta u inostranstvo i nedostupnost državnim organima mogli da ugroze proces suđenja za ubistvo premijera Zorana Đinđića. „Suđenje za ubistvo premijera još nije okončano, a Čume je i dalje na nckoj vrsti uslovne slobode, do pravosnažnog okončanja postuka“, rckao je Zorić.

On smatra da nije dobro što mediji iznose podatke o kretanju svedoka-saradnika i njegovom privatnom životu, jer se na taj način može ugroziti njihova bezbednost.

„Čumetova ograničenja vezana su za njegove obaveze prema procesu u toku i prema državi koja mu je dala status svedoka-saradnika“, naglasio je Zorić i objasnio da se eventualno politički azil može tražiti u drugoj državi samo pod uslovom da se u našoj uskraćuju ili ograničavaju određene slobode ili prava.

„U konkretnom slučaju to ne stoji, jer država Srbija nikome niti ukida, niti ograničava bilo kakva prava i slobode. Naprotiv, pruža zaštitu svojim

svedocima-saradnicima“, kao je Zorić.

On je podsetio da Specijalno tužilaštvo i policija ispunjavaju svoje zakonske obaveze i preduzimaju sve u cilju zaštite i bezbednosti svedoka-saradnika. TrC-

zbog uvažavanja navoda da mu preti rcalna opasnost. Inače, zakon o programu zaštite učesnika u krivičnom postupku, koji se odnosi i na Buhu, predviđa da su „državni organi i službena lica koja obezbeđuju i pružaju zaštitu

ličnosti i imovine, promena prebivališta ili premeštanje u drugu zavodsku ustanovu, prikrivanje identiteta i promcna idcntiteta, navedeno je u zakonu.

Mera promene prebivališta sastoji se od privremenog

Rešio da pomogne roditeljima: Molišan sa svojim triciklom i hlebom, juče u

Novom Saduč

Inače, Ljubiša Buha je dobio pojačano policijsko obezbeđenje početkom juna.

Kako su tada javili bcogradski mediji, Čume je nckoliko meseci pre toga bio bez pojačanog policijskog obezbeđenja, jer je odbio da potpiše sporazum za ulazak u program Zaštite, na što ga Zakon obavezuje. Kasnije je taj sporazum potpisao, a obezbeđenje mu je vraćeno

NEUOBIČAJEN NAČIN ZA OPUŠTANJE Nervozan, pa guta noževe

SVAKO OD NAS IMA SVOJ NAČIN LEČENJA NERVOZE. NEKO GRICKA NOKTE, NEKO PALI CIGARETU ZA CIGARETOM, A NEKO, PAK, GUTA NOŽEVE I OSTALE METALNE PREDMETE KOJI MU SE NAGđU PRI RUCI.

Dvadesettrogodišnji nervozu „leči“ gutanjem nožeVA, alata i drugih metalnih predmeta.

„To se događa/kad sam

nervozan. Uznemirim li se, jednostavno to pojedem i bude mi lakše“, kazao je Željko za emisiju „Exploziv“ nemačkog RTL-a.

Stručnjaci tvrde kako mladić pati od neuobičajenog Pica-sindroma, koji se, tvrdi psihijatar Peter Falkei, očituje u nesavladivoj potrebi pacijenta

da guta predmete koji su

inače nejestivi. Tako su hirurzi tokom

hitne operacije, kako bi mu spasili život, iz njegovog želuca izvukli 18 različitih predmeta, od kuhinjskog noža i ključeva, do raznih metalnih predmeta. Jednom je progutao i kuhiljski nož dužine 30ak centimetara.

Željkovi roditelji strahuju da će im sin ponovo progutati nož kad ga spopadne nervoza i da bi to za njega moglo biti kobno.

učesnika u krivičnom postupku, dužni da sprovodc postupak i postupaju hitno“.

„Podaci u vezi sa programom zaštite su poverljivi i predstavljaju službenu tajnu. Osim službenih lica ove podatke ne mogu saopštavati ni druga lica kojima podaci postanu dostupni“, navedeno je u zakonu.

U okviru programa zaštitc primenjuju sc fizička zaštita

Srbija

partner

SAD

U Vašingtonu će danas biti potpisan Sporazum o statusu snaga (SOFA) kojim će biti regulisana prava i obaveze američke vojske

na našoj teritoriji

Strana 2.

Foto: Beta

ili trajnog, preseljenja zaštićenog lica u mesto koje odredi jedinica za zaštitu, kaže taj zakon.

Predviđcna je i mogućnost međunarodne saradnje u sprovođenju programa zaštite, a jedinica za zaštitu može podneti molbu stranoj državi za prihvat zaštićenog lica, navedcno je u Zakonu o pro-

gramu zaštite učesnika u kri-

vičnom postupku.